Jak zbadano wpływ kawy na wagę?
Naukowcy przeanalizowali dane z trzech badań dotyczących zdrowia ("Nurses’ Health Study", "Nurses’ Health Study II" oraz "Health Professionals Follow-up Study"). Ze wszystkich zawartych w nich danych, wybrali te, które dotyczyły uczestników bez nowotworów, chorób serca i cukrzycy. W sumie uwzględnili dane nieco ponad 155 tys. uczestników.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Badacze przeanalizowali kwestionariusze żywieniowe, które były wypełniane przez uczestników co cztery lata. Uczestnicy odpowiadali m.in. na pytania o to, jak często piją kawę (zwykłą lub bezkofeinową) oraz ile dodają do niej śmietanki, cukru i zabielacza.
Następnie badano zmiany w wadze uczestników. Uwzględniono różne czynniki, w tym spożycie określonych produktów spożywczych i alkoholu, aktywność fizyczną oraz stany zdrowotne.
Wyniki badania
Badacze odkryli, że picie jednej filiżanki (czarnej i niesłodzonej) kawy dziennie - zarówno bezkofeinowej, jak i zwykłej - wiązało się ze stratą 0,12 kg masy ciała przez 4 lata.
Dodawanie do codziennej kawy jednej łyżeczki cukru wiązało się z przyrostem wagi o 0,09 kg przez 4 lata. Badacze stwierdzili, że tendencja ta była silniejsza wśród uczestników o wyższym wskaźniku BMI i w młodszym wieku.
Odkryli również, że dodawanie zabielacza lub śmietanki nie wiązało się z żadnym znaczącym przyrostem wagi. - Nasze wyniki mogą być szczególnie istotne dla osób z nadwagą i otyłością, ponieważ zaobserwowany przyrost wagi związany z dodawaniem cukru był większy właśnie u tych osób - skomentowali autorzy badania.
Spożycie kawy nie jest jednak ogólnym wskaźnikiem dietetycznym - schudnięcie jednego kilograma byłoby możliwe dopiero po 8 latach spożywania trzech filiżanek kawy dziennie. Nie warto więc traktować kawy jako napoju dietetycznego, lecz neutralnego. Pod warunkiem, że pity jest bez cukru.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.