Szyszki chmielu zawierają alfa-kwasy, beta-kwasy, olejki eteryczne oraz flawonoidy. Szczególnie ważnym związkiem jest 8-prenylnaryngenina, która jest jednym z najpotężniejszych naturalnych fitoestrogenów.
Szyszki chmielu są dostępne w aptekach oraz sklepach zielarskich. Dlaczego warto zaopatrzyć się w nie i regularnie pić z nich herbatę?
Poprawia jakość snu
Dzięki swoim właściwościom uspokajającym, szyszki chmielu są popularnym środkiem przeciwlękowym i nasennym. Badania sugerują, że mogą zwiększać poziom neurotransmiterów odpowiedzialnych za relaksację i sen.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Koi układ trawienny
Flawonoidy znajdujące się w szyszkach chmielu działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Wspomagają łagodzenie dolegliwości trawiennych takich jak wzdęcia i niestrawność, a także mogą łagodzić objawy wrzodów żołądka.
Zmniejsza uderzenia gorąca
8-prenylnaryngenina, fitohormon zawarty w chmielu, może łagodzić objawy menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, w pełni potwierdzając tradycyjne zastosowanie chmielu w eliminowaniu tych problemów.
Chroni układ sercowo-naczyniowy
Flawonoidy w szyszkach chmielu mają właściwości antyoksydacyjne, co może przeciwdziałać uszkodzeniom naczyń krwionośnych i zapobiegać chorobom sercowo-naczyniowym.
Pielęgnuje skórę
Przeciwbakteryjne i przeciwzapalne właściwości chmielu mogą wspierać leczenie trądziku i innych problemów skórnych.
Pomaga w walce z depresją
Chmiel może wpływać na poziomy neurotransmiterów w mózgu, takich jak serotonina, co pomaga łagodzić objawy depresji.
Mimo że herbata z szyszek chmielu jest bezpieczna dla większości osób, może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Dlatego przed jej spożyciem warto skonsultować się z lekarzem.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.