Infografika dot coli
Infografika autorstwa brytyjskiego farmaceuty Niraja Naika rzuca światło na niepokojące skutki, jakie spożycie puszki coli o objętości 330 mililitrów może wywołać w organizmie w zaledwie godzinę. Naik, czerpiąc z badań Wade'a Mereditha, przedstawia szczegółowy obraz wpływu tego popularnego napoju.
Efekty porównywalne do działania heroiny
Naik podkreśla, że nadmierna słodycz coli, będąca wynikiem zawartości dużej ilości cukru, naturalnie powinna wywołać odruch wymiotny. Obecność kwasu fosforowego w napoju neutralizuje jednak nadmierną słodycz, co umożliwia jego spożycie.
Zobacz także: Nigdy nie pij po przebudzeniu. Najlepsza godzina na kawę
Już 20 minut po wypiciu coli, jak wyjaśnia Naik, dochodzi do drastycznego wzrostu poziomu cukru we krwi, co prowadzi do gwałtownego wydzielania insuliny. W rezultacie, wątroba przekształca nadmiar cukru w tłuszcz.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W ciągu 40 minut od spożycia, organizm absorbuje całą zawartość kofeiny z napoju, co skutkuje rozszerzeniem źrenic i podniesieniem ciśnienia krwi. Cola, blokując receptory adenozyny, zapobiega uczuciu senności.
Niewiele później, po około 45 minutach, następuje wzrost produkcji dopaminy, neuroprzekaźnika regulującego ośrodki przyjemności i nagrody w mózgu. Infografika Naika wskazuje, że stymulacja tych centrów przez colę ma działanie porównywalne do efektów heroiny i może pobudzać pragnienie kolejnej puszki.
Godzinę po konsumpcji napoju rozpoczyna się spadek poziomu cukru, co może prowadzić do drażliwości i senności.
Nie tylko cola
Naik zaznacza, że jego analiza dotyczy nie tylko Coca-Coli, ale wszystkich napojów gazowanych zawierających kofeinę.
Cola jest bogata w syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, zawiera również rafinowane sole i kofeinę. Regularne spożywanie tych składników w ilościach obecnych w coli i innych przetworzonych produktach może przyczyniać się do wzrostu ciśnienia krwi, chorób serca, cukrzycy i otyłości. Jednak okazjonalne spożycie w niewielkich ilościach nie powinno spowodować poważnych szkód. Kluczem jest umiar! - pisze na swoim blogu The Renegade Pharmacist.
Zobacz także: Najzdrowsza wśród kasz. Lepsza niż tradycyjna gryczana
Należy jednak pamiętać, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożywanie nie więcej niż 6 łyżeczek dodanego cukru dziennie, tymczasem w pojedynczej puszce coli znajduje się prawie 10 łyżeczek cukru. Oznacza to, że spożywając tylko jedną puszkę coli, niemal podwajamy dopuszczalną ilość spożytego cukru.