Szkodliwy wpływ kawy na zęby
- Osoby pijące kawę narażają swoje zęby na działanie garbników, substancji odpowiedzialnych za ciemne zabarwienie napoju. Garbniki mogą przylegać do szkliwa, prowadząc do plam i przebarwień na zębach. To jedna rzecz. Drugą rzeczą jest to, że kawa ma kwasowy charakter, a zatem może wpływać na erozję szkliwa zębów, co z kolei może skutkować nadwrażliwością oraz próchnicą - tłumaczy stomatolożka w rozmowie z express.co.uk.
Zwraca również uwagę na potencjalne skutki uboczne nadmiernej konsumpcji kawy.
- Kawa, jako napój o właściwościach moczopędnych, może doprowadzić do suchości w ustach, co prowadzi do zmniejszonego wydzielania śliny. Ślina pełni kluczową funkcję w ochronie zdrowia jamy ustnej, neutralizując kwasy, zmywając resztki pokarmowe i eliminując szkodliwe bakterie. Niedostateczna produkcja śliny może zwiększyć ryzyko próchnicy oraz nieświeżego oddechu - wyjaśnia.
Na zgubny wpływ kawy na zęby najbardziej narażone są osoby, które mają zwyczaj powolnego jej picia, a zatem narażają zęby na dłuższy kontakt z kwasami i garbnikami. Jeśli do kawy dodają cukier lub słodziki, sprzyjają też namnażaniu się bakterii w jamie ustnej. Bakterie te metabolizują cukier, produkując kwasy, które - znowu - mogą uszkodzić szkliwo.
Jak zapobiegać negatywnym skutkom picia kawy?
Aby zminimalizować potencjalne negatywne skutki picia kawy doktor Bhalla zaleca kilka praktyk. Po pierwsze, warto skrócić czas ekspozycji zębów na kawę, a więc pić ją szybko lub przez słomkę. Po konsumpcji należy bezzwłocznie wypłukać usta wodą, aby zneutralizować kwasowość i usunąć plamiste substancje.
Niezwykle ważne jest również przestrzeganie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej, włączając w to systematyczne szczotkowanie, nitkowanie zębów oraz regularne wizyty kontrolne u dentysty.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.