We wtorek w czasopiśmie "Circulation: Arrhythmia and Electrophysiology" ukazały się wyniki badań przeprowadzonych przez chińskich naukowców. Wynika z nich, że regularne spożywanie napojów słodzonych słodzikami powiązane jest z 20 procent wyższym ryzykiem wystąpienia jednej z form arytmii serca.
Badacze jasno wskazali, że regularność w tym przypadku to wypijanie co najmniej 2 litrów tego rodzaju napojów w ciągu tygodnia. Badanie zostało przeprowadzone na próbie dwustu tysięcy osób, które były zarejestrowane w bazie danych UK Biobank. Uczestnicy badania mieli od 37 do 73 lat. Ponad połowę stanowiły kobiety.
W trakcie analizy danych zebranych w ciągu około dekady naukowcy dostrzegli, że u osób regularnie sięgających po napoje słodzone sztucznymi słodzikami ryzyko występowania migotania przedsionków było wyższe o 20 procent niż u osób, które ich nie piły. W przypadku osób pijących napoje z cukrem ryzyko to było o połowę niższe i sięgało 10 procent.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naukowcy podkreślają, że ich badania wskazują na korelację między sięganiem po napoje słodzone słodzikami a ryzykiem wystąpienia migotania przedsionków, ale bez wskazywania, że jedno jest bezpośrednią konsekwencją drugiego.
Pić, czy nie pić? Naukowcy rozwiewają wątpliwości
Główny autor badania dr Ningjian Wang podkreślił, że zebrane wyniki nie pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie, że jakiś "napój szkodzi zdrowiu znacznie bardziej niż inny". Jednocześnie naukowiec zachęca do rezygnacji z picia słodkich napojów.
Mimo to zalecamy, by ludzie w miarę możliwości ograniczyli lub nawet całkowicie zaprzestali konsumpcji napojów słodzonych słodzikami czy cukrem - apeluje naukowiec cytowany przez portal TVN24.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.