Przepis na rosół kolagenowy
Składniki:
- 3 litry wody.
- 2 kg kości szpikowych wołowych, wieprzowych lub cielęcych,
- 3,5 kg drobiowych podrobów,
- 1 kg szyjek i łapek kurzych,
- 2 łyżki octu jabłkowego,
- włoszczyzna,
- pieprz i sól himalajska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na początek dokładnie myjemy korpusy i kości, a następnie umieszczamy je w dużym garnku, do którego wlewamy ocet jabłkowy i wodę. Naczynie stawiamy na kuchenkę i gdy wywar zacznie wrzeć, zmniejszamy gaz do minimum i gotujemy go przez ok. 6 godzin. Włoszczyznę dodajemy dwie godziny przed zakończeniem gotowania. Na koniec mieszaninę doprawiamy solą i pieprzem.
Kiedy wywar przestanie się gotować, odcedzamy go i wlewamy do garnka. Rosół możemy przelać do słoików i przechowywać w lodówce przez maksymalnie 7 dni. W zamrażarce można go trzymać nawet pół roku. Jeśli zupa jest odpowiednio przygotowana, wówczas po schłodzeniu będzie miała galaretowatą konsystencję.
Właściwości domowego wywaru z kości
Rosół kolagenowy zawiera m.in.: glutaminę, kwas hialuronowy, kolagen, potas, magnez, wapń, siarkę, prolinę, glukozaminę i siarczan chondroityny. Dzięki obecności wielu bezcennych składników wspomaga prawidłową pracę jelit, chroni przed wzdęciami, łagodzi objawy alergii i stanów zapalnych rozwijających się w układzie pokarmowym oraz wzmacnia kości, ściany żołądka i kondycję naszej wątroby. Poza tym opóźnia naturalny proces starzenia się organizmu, wpływa korzystnie na funkcjonowanie mózgu, pomaga na problemy ze snem, a także podnosi odporność organizmu na bakteryjne i wirusowe infekcje, dlatego warto po niego sięgać zwłaszcza podczas sezonu jesienno-zimowego.
Rosół kolagenowy jest także naturalnym środkiem na wypadające włosy, zmarszczki na skórze i osłabione paznokcie. Po ten wywar powinny sięgać osoby cierpiące z powodu urazów mechanicznych, bolących stawów, problemów żołądkowych i przeziębienia. Warto wspomnieć, że jest lekkostrawny i niskokaloryczny. Najwięcej prozdrowotnych właściwości domowa mikstura zawdzięcza zawartym w przepisie kościom. Rosół można pić zarówno rano, jak i przed pójściem spać. Warto go dodać do zdrowego koktajlu warzywnego, dressingu czy sosu do pizzy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.