Nadwaga i brak aktywności fizycznej podnoszą poziom trójglicerydów we krwi i obniżają stężenie frakcji tzw. dobrego cholesterolu HDL. Ogromne znaczenie ma również dieta. Niezdrowa, bogata w żywność wysokoprzetworzoną, obfitująca w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, utwardzone oleje roślinne, czerwone mięso, tłuszcze trans, smażone potrawy, słone przekąski, słodycze, dania instant czy gotowe produkty garmażeryjne, zwiększa ryzyko rozwoju wielu groźnych chorób i podnosi poziom złego cholesterolu LDL we krwi.
Na cholesterol duży wpływ mają również używki, a zwłaszcza palenie papierosów. Ten zgubny nałóg nie tylko zwiększa ryzyko rozwoju raka płuc i zakrzepicy. Dym tytoniowy obniża poziom lipoprotein HDL. Połączenie uzależnienia od nikotyny i wysokiego cholesterolu jest zabójcze dla naszego organizmu – podnosi nawet o kilkadziesiąt procent ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych.
Zobacz także: Zabójczy dla serca. Szybko może doprowadzić do miażdżycy
Wpływ na poziom cholesterolu ma również nasz wiek oraz historia rodzinna. Lekarze apelują, by już w wieku 20 lat zacząć dbać o utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi, gdyż wraz z wiekiem zaczyna on wzrastać.
Nie bez znaczenia jest też to, czy nasi bliscy zmagają się z wysokim cholesterolem. Jeśli tak, to być może cierpisz na hipercholesterolemię rodzinną, która jest dziedziczną chorobą genetyczną. Warto zbadać medyczną historię medyczną rodziny, by dowiedzieć się, czy to nie właśnie ona odpowiada za wysoki poziom cholesterolu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.