Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Kamil S. Sikora | 

Po kolei wyniszcza każdy narząd. W tę grupę uderza najmocniej

32

Naukowcy są pewni - nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu i należy traktować go jako truciznę, która powoli niszczy nasz organizm. Jedna grupa jednak powinna raz na zawsze zapomnieć o procentowych trunkach.

Po kolei wyniszcza każdy narząd. W tę grupę uderza najmocniej
Alkohol jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży (Licencjodawca, jaouad.K)

Regularne sięganie po alkohol wpływa destrukcyjnie nie tylko na wątrobę, ale również na inne narządy w naszym organizmie. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza kobiety spodziewające się dziecka. Dr Ewa Idziakowska-Głuszczak, która jest neonatologiem w Klinice Neonatologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w rozmowie Polską Agencją Prasową powiedziała, że przynajmniej raz w tygodniu na jej oddziale pojawia się noworodek wymagający hospitalizacji. Są to dzieci przychodzące na świat z problemami zdrowotnymi wywołanymi przez alkohol spożywany przez matkę będącą w ciąży.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: To one powodują największego kaca
Kobieta w ciąży musi pamiętać, że jeśli ona pije alkohol, to również jej nienarodzone dziecko, które rozwija się pod jej sercem, również pije alkohol. Alkohol bardzo łatwo przenika przez łożysko do płodu. Już po czterdziestu minutach od spożycia alkoholu przez kobietę ciężarną stężenie alkoholu we krwi płodu jest zbliżone do stężenia alkoholu we krwi kobiety ciężarnej – podkreśla lekarka w rozmowie z PAP.

Osoby dorosłe mają w pełni wykształconą wątrobę i inne narządy, które są w stanie przez jakiś czas poradzić sobie ze zgubnymi skutkami spożywania alkoholu etylowego. Z kolei embrion, a późniejszej w fazie rozwoju - płód, nie ma możliwości obrony przed tą trucizną. Dr Idziakowska-Głuszczak zaznacza, że napoje zawierające procenty mogą uszkodzić każdą tkankę organizmu rozwijającego się w łonie matki.

W najgorszych przypadkach dziecko rodzi się z wrodzoną wadą serca, płuc, układu kostnego i wydalniczego czy ze zniekształconą twarzoczaszką. Tego rodzaju problemy zdrowotne są w języku medycznym nazywane są spektrum płodowych zaburzeń alkoholowych (FASD).

Dzieci dotknięte tą przypadłością mogą cierpieć na dolegliwości ze strony układu nerwowego, takie jak nadpobudliwość, problemy z pamięcią, koncentracją i rozpoznawaniem bodźców z zewnątrz. Mogą mieć też nadwrażliwość na dotyk lub tzw. niedoczucie.

Często zdarza się również, że dzieci kobiet, które w ciąży sięgały po napoje alkoholowe, przychodzą na świat zbyt wcześnie, co również odbija się negatywnie na ich kondycji zdrowotnej. Lekarze ostrzegają, że zarówno dla ciężarnej kobiety (jak i dla każdego z nas) nie istnieje coś takiego jak bezpieczna dawka alkoholu. Dlatego przez dziewięć miesięcy przyszła matka w trosce o swoje potomstwo nie powinna wypić nawet kropli tego trunku.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić