Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Po powodziach nastąpi wysyp chorób? Ekspertka zabrała głos

10

Powodzie mogą nieść przeróżne konsekwencje. Możliwe jest między innymi wystąpienie różnych chorób. Co konkretnie grozi mieszkańcom terenów zaatakowanych przez żywioł? Głos w tej sprawie w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zabrała dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

Po powodziach nastąpi wysyp chorób? Ekspertka zabrała głos
Jakich chorób będzie najwięcej po powodzi? (PAP, Krzysztof Świderski)

Powódź wywołała mnóstwo szkód w takich miejscowościach jak między innymi Kłodzko, Głuchołazy, Jelenia Góra czy Lądek-Zdrój. Oczywiście miejsc, w które uderzył żywioł, jest znacznie więcej. Część osób z zalanych terenów rozpoczęła porządki i walkę ze skutkami powodzi.

W obliczu powodzi panuje oczywiście wysoka wilgotność, co w połączeniu z ciepłem stanowi idealne warunki dla rozwoju bakterii, wirusów oraz innych patogenów, które mogą wywoływać choroby zakaźne, niekiedy prowadząc do epidemii.

Powinniśmy pamiętać, że ścieki, studnie, szamba, a także martwe zwierzęta, które są obecne na terenach zalanych, tworzą doskonałe środowisko do rozwoju drobnoustrojów. W takiej sytuacji bardzo łatwo o zakażenie, a wybuch lokalnej epidemii jest możliwy, np. w jednej wiosce lub nawet w konkretnym punkcie miasta na terenach powodziowych - powiedziała dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie, cytowana przez "Rzeczpospolitą".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tak wygląda Lądek-Zdrój po przejściu kataklizmu. "Najgorszy obrazek"

Powódź a zdrowie. Ekspertka mówi o zagrożeniach

Doktor Cholewińska-Szymańska podkreśliła, że w warunkach powodziowych może dochodzić do wielu zakażeń.

Ludzie, nie mając możliwości się umyć, są narażeni na różne infekcje, zwłaszcza jeśli przez dłuższy czas przebywają w zimnej wodzie i doprowadzają do wychłodzenia organizmu. Najczęściej mamy do czynienia z zatruciami pokarmowymi, spowodowanymi skażoną wodą, toksynami lub bakteriami - spostrzegła podczas rozmowy z "Rz".

Jednocześnie zwróciła uwagę na to, że na choroby po powodzi narażone są przede wszystkim najmłodsze dzieci oraz osoby starsze. Jest to bezpośrednio związane z kondycją układu odpornościowego.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić