We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 711 nowych zakażeniach koronawirusem. Przekazano też, że z powodu COVID-19 zmarło pięć osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - dziesięciu pacjentów.
To jasno pokazuje, że COVID-19 nie odpuszcza. Często dochodzi do zakażeń wariantem Delta. Czym wyróżnia się ta odmiana koronawirusa?
Wariant Delta wyróżnia się tym, że objawia się podobnie jak przeziębienie, co sprawia, że osoby nie podejrzewają, że mogą być zakażone tym wariantem. Funkcjonują w społeczeństwie i niestety dalej transmitują wirusa na innych. Przy wariancie Alfa tych objawów przeziębieniowych nie było. Objawy gastryczne w przypadku Delty także pojawiają się częściej – wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska, wirusolog i immunolog.
Jak odróżnić Deltę od zwykłej infekcji?
Pojawia się pytanie, co zrobić, by skutecznie odróżnić Deltę od zwykłej infekcji. Oczywiście najlepszym sposobem będzie udanie się do lekarza i wykonanie testu.
Oprócz tego doświadczenie podpowiada, że należy zwracać uwagę na niepasujące lub niestandardowe objawy, które nakładają się na zwykłe infekcje. Przykładowo – wydaje się nam, że jesteśmy przeziębieni, ale do tego zaczynają dochodzić objawy od strony układu pokarmowego. Wówczas powinna nam się zapalić czerwona lampka – tłumaczy dr Jacek Krajewski, lekarz POZ, cytowany przez WP abcZdrowie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.