Jeżówkę purpurową od wielu wieków stosowali Indianie, jako antidotum na ukąszenie węża lub środek na trudno gojące się rany. W Europie echinacea zaczęła być popularna ok. 100 lat temu. Na początku służyła jako roślina ozdobna, potem jednak znalazła zastosowanie w lecznictwie. Obecnie echinacea jest dostępna także w aptece w postaci tabletek, syropów, kropli, kremów czy żeli.
Echinacea dzięki temu, że zawiera znaczne ilości polisacharydów i kwasów fenolowych, świetnie działa na układ immunologiczny. Pobudza nasz układ odpornościowy, nasilając proces fagocytyzy, a także stymuluje leukocyty do wytwarzania związków o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych. Dlatego warto ją stosować, żeby zapobiec przeziębieniu i innym rodzajom infekcji.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Jeżówka purpurowa świetnie sprawdza się również podczas problemów z przewodem pokarmowym. Łagodzi stany zapalne dróg żółciowych, zapalenia stawów oraz wspomaga leczenie infekcji dróg moczowych.
Echinacea pomoże także na zapalenie ucha środkowego i oskrzeli. Można ją stosować zewnętrznie na rany, oparzenia i owrzodzenia. Jest skuteczną bronią w walce z różyczką, ospą i grzybicą.
Ta lecznicza roślina jest silnym antyoksydantem dlatego stosuje się ją w kosmetyce w formie kremów na różnego rodzaju dolegliwości skórne, np. trądzik, wypryski, egzemy. Preparaty z dodatkiem jeżówki purpurowej skutecznie regenerują naszą skórę i opóźniają proces jej starzenia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl