Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych z Alzheimer's Prevention Clinic w Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku przez 10 lat analizowali grupę 1600 mężczyzn i kobiet z Japonii, u których rozwinęła się choroba Alzheimera. Przed rozpoczęciem badania wszyscy uczestnicy przeszli szczegółowe badania krwi, dzięki którym został określony poziom tłuszczów trans w ich organizmie.
Dodatkowo wzięto pod lupę ich dietę oraz czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, takie jak cukrzyca, palenie papierosów czy wysokie ciśnienie. Całościowa analiza wykazała, że osoby z dwoma najwyższymi poziomami tłuszczów trans we krwi był aż o 74 proc. bardziej narażone na rozwój nieodwracalnej choroby mózgu niż uczestnicy z najniższym poziomem.
W badaniu zastosowano poziomy markerów krwi tłuszczów trans, a nie kwestionariusze dietetyczne, co zwiększa naukową wiarygodność wyników - podkreślił neurolog dr Richard Isaacson, dyrektor placówki medycznej prowadzącej badanie. Doniesienia naukowców zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "Neurology".
To nie pierwsze badania, które ostrzegają przed zgubnymi skutkami nadmiernego spożywania produktów obfitujących w tłuszcze trans. Kardiolodzy od lat apelują, by ograniczyć ich udział w naszej codziennej diecie.
Czytaj też: Mało znany produkt. Włącz do diety
Gdzie je znajdziemy? Przede wszystkim naszpikowana jest nimi** żywność wysokoprzetworzona, znajdziemy je również w gotowych wyrobach garmażeryjnych, takich jak **pierogi, pyzy czy kartacze.
Tłuszcze trans to także składnik cukierków, batonów, lodów, krakersów, kebabów, mrożonek oraz herbatników. Podczas zakupów warto czytać etykiety produktów, które kupujemy. Tłuszcze trans znajdziemy na nich również pod takimi nazwami jak uwodornione lub częściowo utwardzone oleje roślinne.
Czytaj też: To groźny niedobór. Objawy pojawiają się nocą
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.