Z badań statystycznych wynika, że dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego są najczęstszą przyczyną przedwczesnego zgonu. W ciągu roku zabijają niemal 18 milionów ludzi na całym świecie. Są to takie schorzenia jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, migotanie przedsionków, zwężenie aorty czy zapalenie mięśnia sercowego. Incydenty kardiologiczne objawiają się zazwyczaj nieregularnym tętnem, bólem w klatce piersiowej i uczuciem duszności. A jakie są mniej charakterystyczne symptomy?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obrzęk nóg i skurcze łydek
Opuchlizna na kończynach dolnych może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest nieprawidłowa praca serca zaburzająca krążenie krwi, która gromadzi się w żyłach, przez co dochodzi do zastoju. Kolejny niepokojący symptom to skurcze mięśni wywołane przez chorobę tętnic obwodowych. W tej sytuacji dochodzi do zatkania naczyń krwionośnych. Tego rodzaju dolegliwości pojawiają się przy miażdżycy tętnic, która nieleczona może prowadzić do zawału serca czy udaru mózgu.
Palce dobosza
Są również określane jako palce pałeczkowate lub palce Hipokratesa. W tym przypadku na rękach chorego można zauważyć nienaturalnie zaokrąglone paznokcie i powiększone końcówki palców. Objawy te mogą świadczyć o niedotlenieniu organizmu i schorzeniach, które wywołuje. Zdarza się, że przyczyną palców dobosza jest genetycznie uwarunkowana wada serca.
Ból ramion, szyi i szczęki
Ból szczęki pojawiający się po lewej stronie twarzy nie zawsze jest objawem dolegliwości stomatologicznych i może oznaczać zbliżający się zawał serca. Jest także symptomem chorych uszu i zatok oraz dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego. Jeżeli ból występuje nagle, narasta i promieniuje do szczęki przez ramię z klatki piersiowej, to prawdopodobnie świadczy o nieprawidłowej pracy serca. Symptomy współwystępujące, które powinny nas skłonić od wezwania karetki lub wizyty na izbie przyjęć to duszności i nudności.
Znak Franka na uchu
Zła kondycja naszego serca może objawiać się także charakterystyczną zmarszczką na płatku ucha, której nazwa pochodzi od nazwiska Sandersa T. Franka. Lekarz zauważył zależności pomiędzy tą dziwną fałdą na uchu a rozwojem miażdżycy.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.