Do czego używane są liście laurowe?
Liście laurowe są jedną z najpopularniejszych w Polsce przypraw, którą bardzo często dodajemy do rosołu, barszczu, kapuśniaku, bigosu, gulaszu, pasztetu, gotowanej ryby, marynat warzywnych i różnego rodzaju sosów. Można je kupić w każdym sklepie spożywczym lub samodzielnie wyhodować w swoim mieszkaniu czy ogrodzie. Zawierają m.in.: witaminę A i C, żelazo, magnez potas, wapń, olejki eteryczne, flawonoidy i garbniki.
Dzięki zawartości cennych składników wykazują wiele właściwości prozdrowotnych. Żeby w pełni z nich skorzystać, można przyrządzić leczniczy napar ze sproszkowanych liści laurowych, który usprawnia procesy trawienne, pomaga oczyścić organizm z toksyn i obniżyć poziom cukru we krwi. Z kolei ze świeżych liści laurowych wytwarza się olej, który warto stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Działa przeciwbólowo, wzmacnia stawy i wpływa korzystnie na pracę układu nerwowego. Obecne w nim antyoksydanty niszczą wolne rodniki, spowalniają proces starzenia się organizmu i zmniejszają ryzyko rozwoju nowotworów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Palenie liści laurowych
Istnieje jeszcze inny, niecodzienny i zarazem bardzo prosty sposób na wykorzystanie dobroczynnego działania wawrzynu szlachetnego. Wystarczy suszone liście laurowe umieścić w popielniczce lub innym naczyniu ognioodpornym, podpalić i zostawić na 10 minut. Przez ten czas podczas procesu spalania uwolnią się substancje, który działają uspokajająco i relaksująco.
Wdychanie ich łagodzi napięcie, redukuje objawy stresu i poprawia samopoczucie. Te niezwykłe właściwości liście bobkowe zawdzięczają obecności olejków eterycznych. Co ciekawe, tę tanią i prostą aromaterapię stosowano już w starożytnej Grecji.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.