Przewlekła obturacyjna choroba płuc - co to jest i jakie są przyczyny?
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) charakteryzuje się stopniowym obniżeniem przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe. Najczęściej, jest to wynikiem przewlekłych stanów zapalnych płuc i oskrzeli, które prowadzą do zwężenia dróg oddechowych. Często mamy także do czynienia z trwałym uszkodzeniem płuc.
Czytaj także: Wymiata złogi z jelit. Takich jeszcze nie jadłeś
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zmiany wynikające z POChP są zazwyczaj trudne do cofnięcia. W grupie podwyższonego ryzyka są osoby narażone na dym tytoniowy oraz toksyczne substancje chemiczne, takie jak spaliny, pył węglowy i krzemowy. Z wiekiem jesteśmy coraz bardziej podatni na tę chorobę. Starzenie się organizmu oraz infekcje wirusowe i bakteryjne również mogą przyczynić się do rozwoju tej choroby. POChP klasyfikuje się na równi z astmą, cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym, co potwierdzają statystyki.
Jakie są objawy POChP? Początkowo ciężko je zauważyć
Co ważne, przez wiele lat POChP może przebiegać zupełnie bezobjawowo. Co więcej, dzieje się tak nawet mimo tego, że choroba cały czas postępuje. Początkowe wskazania absolutnie nie zdradzają tego poważnego schorzenia, a pogorszenie oddychania następuje dopiero przy znacznym uszkodzeniu płuc.
Najbardziej charakterystyczne objawy POChP to uporczywy kaszel, szczególnie dokuczliwy rano, odkrztuszanie wodnistej lub ropnej wydzieliny, trudności w oddychaniu, przewlekłe zmęczenie i osłabienie oraz narastająca duszność po wysiłku fizycznym. Często podczas oddechu słychać również świst.
Czytaj także: Wymiata złogi z jelit. Takich jeszcze nie jadłeś
W zaawansowanych stadiach choroby może pojawić się sinica, czyli niebieskawe zabarwienie końcówek palców, warg, nosa i płatków uszu. Inne nietypowe objawy to obrzęki wokół kostek, które mogą wskazywać na niewydolność prawej komory serca. Często pojawia się również kwasica oddechowa.
Ze względu na często niespecyficzne objawy, diagnoza POChP może być trudna. Najczęściej stosowane metody diagnostyczne to spirometria płuc i oskrzeli, RTG płuc, tomografia komputerowa klatki piersiowej oraz ECHO i EKG serca.