Jednym z początkowych objawów nowotworu płuc jest przewlekły kaszel. Może być on również symptomem przeziębienia, zapalenia płuc, zapalenia oskrzeli czy alergii. Jeżeli kaszel nie przechodzi przez dłuższy czas, to powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Najbardziej niepokojącym sygnałem jest odkrztuszanie krwi, które może świadczyć o zaawansowanym stadium nowotworu.
Rak, który rozwija się w szczycie płuca jest zwany guzem Pancoasta. Daje mało charakterystyczne objawy takie jak zwężenie źrenicy, opadanie powieki i zanik potliwości w lewej części twarzy.
Czytaj także: Popularne leki mogą zwiększać ryzyko raka jelita grubego
Kolejnym specyficznym objawem tej niebezpiecznej choroby są bóle i zawroty głowy, drętwienie kończyn i trudności z utrzymaniem równowagi. Tego typu dolegliwości mogą oznaczać, że nowotwór płuc zaatakował także mózg lub rdzeń kręgowy. Z kolei, jeśli komórki nowotworowe dostały się do wątroby, u pacjenta może pojawić się żółte zabarwienie skóry i żółty odcień oczu.
Boleści w klatce piersiowej, ból pleców, łopatki czy barku to objawy, które pojawia się nagle i długo nie ustępują. W niektórych przypadkach ucisk wywołuje zaburzenia oddychania. Dolegliwości mogą się nasilać podczas kaszlu, śmiania się i próby zaczerpnięcia większej ilości powietrza. Taki ból może świadczyć o tym, że nowotwór wywołuje nacieki na klatkę piersiową, kręgosłup i żebra.