Diagnoza była szokiem: to rak piersi
Pochodząca z Halewood w północno-zachodniej Anglii z Kami Lester z perspektywy czasu podkreśla, że miała ogromne szczęście. Dzięki wykryciu raka na stosunkowo wczesnym etapie - żyje. Nie chce nawet myśleć o tym, co stałoby się, gdyby w listopadzie 2021 r. nie zgłosiła na mammografię.
52-latka wspomina, że wykonała badanie profilaktycznie, wcześniej nie miała żadnych dolegliwości, wprost przeciwnie, czuła się świetnie i była w doskonałej kondycji.
Po badaniu lekarze zaprosili ją na kolejną wizytę do szpitala, kobieta czuła, że coś jest nie tak. W badaniu wykryto trzy guzy w prawej piersi kobiety.
Wróciłam do szpitala w Nowy Rok, kiedy potwierdzono moją diagnozę - rak piersi ER+ – opowiada Kami w rozmowie z portalem Express.co.uk.
Pacjentka wspomina, że doświadczenia związane z diagnozą i leczeniem były jak "trąba powietrza", wszystko działo się błyskawicznie. Na szczęście mogła liczyć na wsparcie dzieci i męża. - Starali się to wszystko ogarnąć - zaznacza kobieta.
Już w lutym przeszła operację usunięcia guza, potem radioterapię, przez kolejnych pięć lat będzie przyjmować terapię stosowaną w leczeniu hormonozależnych nowotworów piersi.
- Koncentruję się teraz na odzyskaniu zdrowia fizycznego. Zaczęłam ćwiczyć jogę i pływać – opowiada Kami.
Jestem dowodem na to, jak ważne jest wykonywanie rutynowej mammografii. Moje przesłanie do wszystkich kobiet brzmi: Nie odkładaj badań – to może uratować ci życie - przekonuje 52-latka.
Jakie mogą być objawy raka piersi?
Najczęstszym objawem raka piersi jest guz. Czasami pacjentki zauważają też zmianę kształtu piersi lub powiększenie sutka.
Objawy raka piersi:
* nowy guzek lub wyczuwalna powierzchnia zagęszczonej tkanki w piersi, której nie było tam wcześniej,
* zmiana wielkości lub kształtu jednej lub obu piersi,
* zaciągnięcie brodawki do środka piersi,
* zabarwiona krwią wydzielina z sutka,
* bryła, lub obrzęk pod którąkolwiek z pach,
* wysypka na lub wokół brodawki,
* zmiana wyglądu sutka, taka jak na przykład jego zapadnięcie w stosunku do całej piersi.
* podrażnienie skóry wokół sutka i brodawki,
* pozornie niegroźne zgrubienie skóry czy świąd.
Nowotwory zajmują drugie miejsce wśród przyczyn śmierci kobiet w Polsce (22,9 proc.) - tuż po chorobach układu krążenia. Najwięcej Polek cierpi na nowotwory piersi (22,5 proc.), jelita grubego (9,9 proc.), na trzecim miejscu znajduje się rak płuc (9,4 proc.).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.