Pierwszym sygnałem rozwijającego się raka ślinianki są guzy, które pojawiają się zazwyczaj w okolicy przedusznej, podżuchwowej oraz w obrębie jamy ustnej. Innym objawem jest również zaczerwienienie skóry, któremu towarzyszy ból w okolicach ślinianek. W miejscu rozwijającego się guza, odczuwalne jest nadmierne ciepło. Typowy ból nowotworowy zaczyna się dopiero w stadium zaawansowanym.
Rak gruczołów ślinowych może przez wiele miesięcy, a nawet lat nie dawać wyraźnych oznak. Jak w przypadku innych nowotworów, najważniejsze jest wczesne postawienie diagnozy. Najlepiej udać się do lekarza, zanim pojawią się bóle, i wykonać profilaktyczne badania.
Najczęstszym rodzajem wśród nowotworów ślinianki jest gruczolak wielopostaciowy zwany tez guzem mieszanym. Stanowi on około 50 procent wszystkich przypadków raka ślinianki i występuje zazwyczaj w przyusznicy. Gruczolak wielopostaciowy jest kulisty, twardy i ma gładką powierzchnię. Tego typu guz rośnie powoli i może osiągnąć rozmiar zbliżony do wielkości głowy człowieka. Jego przyśpieszony wzrost lub porażony nerw twarzowy, świadczy o złośliwości tego nowotworu. Można go leczyć operacyjnie i ma skłonności do wznów i odrastania.
Wciąż nie do końca wiadomo jakie są przyczyny raka ślinianki. Według badań na rozwój tego nowotworu wpływają czynniki genetyczne i środowiskowe. Na chorobę zapadają najczęściej palacze papierosów i osoby narażone na pył krzemowy oraz promieniowanie jonizujące.
Czytaj też:
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl