Objawy nowotworu mogą być widoczne na skórze. Nie lekceważ
Gdy obserwujesz swoje ciało, zwróć uwagę na znamiona. Jeśli zauważysz, że któreś z nich nagle zmieniło swój kształt, kolor, ma bardziej zaostrzone brzegi, czy po prostu powiększyło się, to znak, by natychmiast odwiedzić lekarza. Takie zmiany mogą wskazywać na rozwój czerniaka, czyli jednego z najczęściej występującego rodzaju nowotworu skóry.
Zobacz także: Dziwny objaw raka. Nie przegap
Objawem raka mogą być również swędzące i piekące plamy rumieniowate na piersiach. Jeśli sączy się z nich wydzielina, a z czasem pojawiają się krwawiące nadżerki, to znak, że twoje ciało najprawdopodobniej zaatakował nowotwór.
Zaniepokoić cię powinny również brodawki łojotokowe, które najczęściej można zaobserwować na tułowiu. Gdy towarzyszy im swędzenie, to mogą być objawem raka trzustki, płuc, krwi czy piersi.
Zobacz także: Nietypowy objaw raka jelit
Zwróć uwagę również na pęcherzowo-nadżerkowe zmiany na błonach śluzowych. Gdzie mogą się rozwinąć? Na policzkach, dziąsłach, spojówkach, języku oraz wargach. Taki rodzaj zmian może informować o guzkach Castelmana, mięsakach, chłoniakach czy grasiczakach.
Onkolodzy zauważają również, że mało znanym symptomem raka jest nagłe pojawienie się jasnych włosków na ciele. Możemy je na początku zauważyć na twarzy, a następnie na reszcie ciała (oprócz okolic narządów płciowych, stóp i dłoni). To objaw mogący świadczyć o tym, że nowotwór zaatakował nasze jelita, trzustkę, płuca czy pęcherz moczowy. Jasne, długie włoski pojawiają się również w przebiegu białaczki.
Zobacz także: Gdy rak atakuje wątrobę, na skórze pojawia się objaw
Chociaż nowotwory mogą objawiać się na skórze, to pamiętaj, by niepokojące sygnały zawsze skonsultować z lekarzem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.