W śliwkach znajdziemy m.in. witaminy A, C, E, B6, K, potas, wapń, żelazo, magnez, fosfor, pektyny, polifenole, błonnik pokarmowy, a także beta-karoten.
Dzięki obecności wielu cennych elementów, śliwki pomagają obniżyć zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Antyoksydanty w nich zwarte zwalczają szkodliwe wolne rodniki, spowalniają proces starzenia się organizmu i chronią go przed rozwojem komórek nowotworowych.
Zobacz także: MZ milczy. Lek zniknął z Polski, a zamienników nie ma
Stała obecność śliwek w codziennym jadłospisie podnosi odporność na wirusowe i bakteryjne infekcje, wspomaga proces odchudzania, a także zapobiega osteoporozie, nadwadze, otyłości i cukrzycy. Poza tym, śliwki wpływają korzystnie na kondycję naszych jelit. Pobudzają ich perystaltykę, wymiatają z nich złogi pokarmowe, regulują rytm wypróżnień i zmniejszają ilość kancerogennych substancji rozwijających się w jelicie grubym.
Jak przygotować leczniczą nalewkę ze śliwek?
Aby to zrobić, będziesz potrzebować:
- 0,5 kilograma śliwek bez pestek,
- 0,5 kilograma cukru,
- 0,5 litra alkoholu (ok. 70 proc.).
Na początek owoce należy wrzucić do dużego słoika, zalać alkoholem, zakręcić i zostawić na co najmniej sześć tygodni w ciemnych i chłodnym miejscu. Następnie do pojemnika wsypujemy cukier i znowu odstawiamy na sześć tygodni. Po upływie tego czasu, przecedzamy miksturę i wlewamy do butelek z zakraplaczem.
Żeby w pełni skorzystać z prozdrowotnych właściwości nalewki, należy dodawać kilka kropli mikstury do ulubionej herbaty. Zamiast nalewki ze śliwek i alkoholu, możemy przygotować również preparat do nacierania bolących mięśni i stawów. W tym celu wystarczy pominąć dodawanie cukru.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.