Mocne, zdrowe i lśniące włosy to marzenie chyba każdego. Gdy jednak nagle, bez wyraźnej przyczyny, włosy zaczynają wypadać garściami, warto skonsultować ten niepokojący objaw z lekarzem. Wypadanie włosów częściej dotyczy osób żyjących w permanentnym stresie. Emocje mają ogromny wpływ na nasze całe ciało, w tym na kondycję włosów. Silne wypadanie włosów może trwać nawet przez trzy miesiące od traumatycznego przeżycia, np. śmierci bliskiej nam osoby.
Objaw ten to również sygnał ostrzegawczy. Może świadczyć o tym, że w organizmie brakuje ważnych składników mineralnych, takich jak cynk lub żelazo. Wówczas po pozbyciu się niedoborów, włosy powinny przestać wypadać. U kobiet wzmożone wypadanie włosów towarzyszy także ciąży oraz menopauzie i ogromnym zmianom hormonalnym, które zachodzą wówczas w ciele każdej kobiety.
Innym powodem może być łysienie plackowate oraz łysienie androgenowe typu żeńskiego. W przypadku łysienia plackowatego na głowie kobiety widoczne są miejsca całkowicie pozbawione włosów. Z czasem choroba może doprowadzić do utraty wszystkich włosów. Chociaż łysienie plackowate może rozwinąć się w każdym wieku, to znacznie częściej dotyczy osób młodych, przed trzydziestką.
Zobacz także: Wypadają ci włosy? Polecamy genialny produkt za 2 zł
To choroba zapalna, której dokładne przyczyny nadal nie zostały do końca poznane. Lekarze uważają jednak, że ma podłoże autoimmunologiczne. W przypadku łysienia androgenowego utrata włosów następuje na skutek działania męskich hormonów. U kobiet mogą być za to odpowiedzialne: nowotwory nadnerczy, zespół policystycznych jajników, nowotwór jajnika lub nadczynność kory nadnerczy. Łysienie androgenowe rozwija się najczęściej u kobiet po 30. roku życia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.