Układ trawienny odpowiada za pobieranie, trawienie i wchłanianie produktów spożywczych oraz wydalanie produktów przemiany materii. W jego skład wchodzi kilka współdziałających ze sobą narządów i każdy z nich spełnia określoną funkcję. Bardzo istotną rolę w przewodzie pokarmowym pełnią jelita i bytujące w nich mikroorganizmy. Brak dobrych bakterii w jelitach może zaburzać ich prawidłową pracę i powodować stany zapalne.
Jednym z objawów stanu zapalnego jelit jest pogorszenie kondycji i wyglądu naszej skóry. Jeżeli zauważymy zmiany na naszej skórze lub nagle zacznie się łuszczyć, to być może nasze jelita nie pracują prawidłowo.
Zapalenie jelita przyczynia się do namnażania się w nim drobnoustrojów, które utrudniają trawienie i wchłanianie tłuszczów. Przyrost tkanki tłuszczowej w efekcie prowadzi do nadwagi i otyłości.
Duża ilość szkodliwych patogenów (bakterii, wirusów i pasożytów) w jelicie zagraża dobrym bakteriom obecnych w tym narządzie, co w rezultacie może prowadzić do rozwoju insulinooporności i cukrzycy typu 2.
Nieprawidłowe funkcjonowanie jelit wpływa niekorzystnie na cały układ pokarmowy w tym na jamę ustną. Mogą pojawić się w niej bakterie, co nierzadko objawia się przykrym zapachem z ust, którego ciężko się pozbyć.
Kolejnym symptom mogący świadczyć o złej kondycji jelit i zaburzonym procesie detoksykacji organizmu, może być wahanie nastroju. Jeżeli toksyczne substancje dostaną się do mózgu, wówczas mogą wpływać negatywnie na neuroprzekaźniki i blokować produkcję serotoniny, hormonu kontrolującego nastrój, samopoczucie i proces zasypiania.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.