Nocna duszność – niepokojący objaw
Astma sercowa, czyli napadowa duszność, może zaatakować nocą, gdyż jej objawy nasilają się, gdy leżymy.
Zazwyczaj symptomy ustępują, gdy nasza pozycja ulega zmianie – z leżącej na stojącą. Duszności to stan, który może towarzyszyć wielu chorobom, m.in. przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc.
W tym przypadku objawem dodatkowym będzie odkrztuszanie plwociny. Napadowa duszność znacznie częściej rozpoznawana jest u pacjentów z przewlekłą lewokomorową niewydolnością serca, która jest wynikiem zastoju krwi w krążeniu płucnym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Gdy duszności towarzyszy ból w klatce piersiowej, suchy kaszel, a sama dolegliwość pojawia się nagle, być może jest sygnałem zatorowości płucnej.
Ten nocny objaw jest także charakterystyczny dla obturacyjnego bezdechu sennego, rozedmy czy zwłóknieniu płuc. To symptom, którego nigdy nie wolno lekceważyć i na pewno powinien on zostać skonsultowany z lekarzem.
Inne objawy, które pojawiają się w nocy
Innym niepokojącym objawem, który pojawia się w nocy są nocne poty. Mogą one występować w przebiegu takich chorób jak AIDS, gruźlica, zapalenie płuc czy infekcyjne zapalenie wsierdzia.
To także symptom mogący świadczyć o tym, że nasz organizm został zaatakowany przez nowotwór. Taki objaw daje m.in. białaczka i chłoniaki.
Nocne poty mogą też świadczyć o zaburzeniach związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem gospodarki hormonalnej. Pojawiają się przy cukrzycy oraz nadczynności tarczycy.
Co ciekawe, czasami bezsenność wcale nie wskazuje na problemy ze snem. Może to być objaw chorej wątroby.
Według badaczy dzieje się tak, gdy uszkodzona wątroba nie radzi sobie z filtrowaniem i usuwaniem toksyn z organizmu.
Te z kolei kumulują się w naszym cele i prowadzą do zaburzeń snu. Objaw ten jest szczególnie często zauważalny u osób, które nadużywają alkoholu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.