Na pojawienia się nocnych potów szczególnie narażone są osoby, które borykają się z otyłością, przyjmują na stałe niektóre preparaty medyczne, regularnie sięgają po alkohol lub substancje psychoaktywne, są narażone na ciągły stres lub mają problemy zdrowotne. Infekcje bakteryjne często objawiają się podwyższoną temperaturą ciała, przez co organizm wydziela nadmierne ilości potu.
Nocne pocenie może świadczyć również o rozwoju poważniejszych schorzeń, takich jak gruźlica, AIDS, borelioza, zapalenie wsierdzia i stan zapalny szpiku kostnego. W niektórych przypadkach nadmierne pocenie w godzinach nocnych świadczy o nadmiarze hormonów produkowanych przez tarczycę. U pacjentów z nadczynnością gruczołu tarczycowego poza nocnymi potami można zauważyć również kołatanie serca, drżenie rąk, nerwowość oraz widoczny i nieuzasadniony spadek masy ciała.
Jeżeli podejrzewamy, że nasza tarczyca nie pracuje prawidłowo, niezwłocznie wykonajmy odpowiednie badania krwi. Poty pojawiające się w nocy są także jednym z nietypowych objawów rozwoju komórek rakowych w organizmie. Dotyczy to zwłaszcza jednego z najbardziej niebezpiecznych nowotworów, jakim jest chłoniak ziarniczy.
Do objawów współwystępujących można zaliczyć gorączkę lub stany podgorączkowe oraz utratę wagi, która nie ma związku z dietą, wysiłkiem fizycznym czy zażywaniem leków. Inne przyczyny nocnych potów to m.in. zaburzenia neurologiczne, menopauza, bezdech senny lub hipoglikemia (zbyt niskie stężenie glukozy w krwiobiegu).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nocnych potów nie należy lekceważyć. Jeżeli samoistnie nie ustępują i stają się coraz bardziej dokuczliwe, wówczas powinniśmy jak najszybciej skonsultować ten niepokojący objaw ze specjalistą. Do wizyty u lekarza powinny skłonić nas również inne, wcześniej wspomniane dolegliwości.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.