Lekarze od dawna ostrzegają, że niewłaściwy poziom cholesterolu w krwiobiegu przyczynia się do rozwoju poważnych chorób, które zagrażają naszemu życiu. Dotyczy to zwłaszcza zbyt wysokiego stężenia frakcji LDL nazywanej potocznie "złym cholesterolem", które sprawia, że w naszych tętnicach odkładają się złogi tłuszczowe, przez co zwęża się ich światło, a przepływ krwi jest utrudniony.
Zaburzona równowaga lipidowa może z czasem doprowadzić do pojawienia się zmian miażdżycowych i jest jednym z głównych czynników ryzyka ataku mięśnia sercowego, choroby niedokrwiennej serca czy udaru mózgu. Miażdżyca, podobnie jak inne poważne schorzenia, może przez długi czas nie dawać o sobie znać lub wysyłać nieswoiste sygnały.
Zobacz także: Gorszy niż cukier. Rujnuje metabolizm, jest rakotwórczy
Do mało charakterystycznych objawów tej choroby można zaliczyć m.in.: zmiany skórne, zaburzenia neurologiczne, problemy z erekcją u mężczyzn, przewlekłe zmęczenie, bóle brzucha czy zadyszkę.
Innym symptomem, który może świadczyć o odkładaniu się blaszek miażdżycowych w tętnicach, jest ból kończyn dolnych. Może być również spowodowany przez inne czynniki, dlatego warto wiedzieć, kiedy powinniśmy niezwłocznie udać się do specjalisty. Nasz niepokój powinny wzbudzić skurcze łydek i mięśni, stóp i ud, które mają charakter nawracający.
Pod żadnym pozorem nie można lekceważyć również bólu i dyskomfortu pojawiającego i nasilającego się podczas ruchu. W przypadku miażdżycy ból niedokrwienny ustępuje podczas odpoczynku. Na bardziej zaawansowanym etapie rozwoju choroby dokucza nawet, gdy odpoczywamy.
Wspomniane objawy powinny wzbudzić czujność zwłaszcza u tych, którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka pojawienia się choroby tętnic obwodowych. Są to osoby niedbające o dietę, palące papierosy, regularne sięgające po nadmierne ilości alkoholu i unikające aktywności fizycznej, a także pacjenci z nadciśnieniem, tętniczym, cukrzycą i otyłością brzuszną.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.