Pojawia się, gdy trzustka cierpi. Lepiej od razu pędź do lekarza

1

Choroby trzustki są szczególnie podstępne, gdyż mogą rozwijać się przez wiele lat bez wyraźnych objawów, wyniszczając ten kluczowy organ. Warto pamiętać, że symptomy, takie jak ból brzucha, to nie są jedyne sygnały, które powinny skłonić nas do skonsultowania się z lekarzem.

Pojawia się, gdy trzustka cierpi. Lepiej od razu pędź do lekarza
Objaw chorej trzustki pojawia się na skórze (Pixabay, HansMartinPaul)

Na zdrowie naszej trzustki pracujemy przez całe życie. Jest niezwykle ważnym narządem odpowiedzialnym za produkcję enzymów trawiennych, które trafiają do jelita cienkiego, a także za wytwarzanie hormonów, takich jak glukagon i insulina. Regulują one poziom glukozy we krwi. Nadużywanie alkoholu lub palenie papierosów może mieć jednak negatywny wpływ na ten delikatny organ.

Nieodpowiednia dieta, bogata w fast foody, produkty wysoko przetworzone czy słodkie napoje gazowane, również szkodzą trzustce. Dodatkowe czynniki ryzyka obejmują otyłość, choroby autoimmunologiczne, niektóre leki oraz zakażenia wirusowe. Predyspozycje genetyczne również mają znaczący wpływ na zdrowie trzustki.

Jak rozpoznać, że twoja trzustka jest w złym stanie? Pierwszym sygnałem mogą być zmiany w masie ciała. Nadwaga szkodzi trzustce, ale równie niepokojąca jest szybka utrata wagi bez zmiany diety czy wzmożonej aktywności fizycznej. To może być oznaka przewlekłego zapalenia trzustki, a także raka trzustki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Galaretek kolczasty - grzyb, którego nie trzeba gotować

Takie są objawy poważnych problemów z trzustką

Nie ignoruj świądu skóry. To czasami jedyny objaw uszkodzenia trzustki, spowodowany obecnością kompleksów białkowych z bilirubiną pod skórą. Mimo że skóra na tym etapie nie zmienia jeszcze koloru, nie należy lekceważyć tego objawu.

Podobnie jest z wysypkami, które mogą pojawić się w okolicy pępka czy na tułowiu. Inne objawy to sinica marmurkowata, żółtaczka, rumień wędrujący czy martwica tkanki podskórnej.

Ostre zapalenie trzustki to nie tylko problem skórny. Towarzyszą mu gorączka, wymioty, nudności, ból brzucha promieniujący do kręgosłupa, wzmożone pragnienie oraz zaczerwienienie twarzy i spadek ciśnienia krwi.

Autor: KARO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić