Wątroba znajduje się pod przeponą w prawym podżebrzu. Pracuje non stop i spełnia bardzo istotną funkcję w organizmie. Odpowiada za przemianę składników dostarczanych razem z pożywieniem. Wytwarza białko, produkuje hormony, metabolizuje cholesterol i zwalcza infekcje.
Dzięki wątrobie, organizm wchłania cenne składniki rozpuszczalne w tłuszczach takie jak witaminy A, D, E i K. Przetwarza także glukozę i gromadzi żelazo oraz niektóre witaminy.
Najczęstsze przyczyny uszkodzeń wątroby to:
- nadużywanie alkoholu,
- spożywanie zbyt dużej ilości tłuszczów
- dieta bogata w produkty wysokoprzetworzone,
- zażywanie leków.
Oznaką przeciążenia wątroby może być powiększony obwód brzucha. Oznacza on marskość wątroby. W tej sytuacji w jamie brzusznej gromadzi się płyn. Wraz z tym objawem pojawia się: ból, skurcze, tkliwość oraz duszności.
Kolejnym objawem złej kondycji wątroby mogą być problemy trawienne i żołądkowe. Bóle brzucha, wzdęcia czy nudności informują o niewydolności lub marskości wątroby.
Jeżeli zauważymy obrzęki na twarzy, dłoniach i nogach nie powinniśmy lekceważyć tych objawów. Często mają związek z nieprawidłową pracą wątroby. Takie symptomy warto jak najszybciej skonsultować z lekarzem.
Jeśli nasza skóra i białka oczu przybierają żółty odcień także to znak, że wątroba jest na wykończeniu. Żółtaczki nigdy nie wolno lekceważyć.
Do innych sygnałów mówiących o upośledzonym działaniu wątroby zaliczyć można: przewlekłe zmęczenie, swędzenie skóry oraz obecność krwi w stolcu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.