Ból łydki czy kolana i pojawienie się obrzęku w ich okolicach mało kto kojarzy się z chorobą płuc. To błąd, ponieważ tego rodzaju dolegliwości mogą oznaczać rozwój zakrzepicy. Skrzepy znajdujące się w tętnicach nóg mogą przedostać się do płuc, powodując zator płucny. Jest to bardzo niebezpieczny stan, który może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. Opuchliźnie dolnych kończyn nierzadko towarzyszą problemy z oddychaniem i bóle w klatce piersiowej. W przypadku wystąpienia tych symptomów, należy jak najszybciej wezwać pogotowie.
Kaszel to bardzo częsty objaw problemów z układem oddechowym. Jeżeli ta dolegliwość nie ustępuje i z czasem staje się coraz bardziej męcząca, wtedy być może nasz organizm zaatakowała przewlekła obturacyjna choroba płuc. Przy tej chorobie kaszel może utrzymywać się przez parę miesięcy i często jest połączony z wykrztuszaniem białej lub przezroczystej wydzieliny.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Ból brzucha lub pleców również może oznaczać chorobę płuc. Boleści pojawiające się w okolicach tych narządów są nietypowym objawem zapalenia płuc. Żeby się upewnić, czy ból faktycznie jest związany z płucami, należy udać się do lekarza, który nas osłucha i ewentualnie zleci prześwietlenie płuc.
Świszczący oddech i duszności zazwyczaj utożsamiamy ze zwykłym przeziębieniem, zapaleniem oskrzeli lub zapaleniem płuc. W niektórych przypadkach te symptomy mogą oznaczać astmę, obturacyjną chorobę płuc, a nawet rozwój nowotworu. Wówczas objawy nasilają się przy wysiłku fizycznym.
Nowotwór płuc bardzo często przez dłuższy czas pozostaje w ukryciu i w początkowym stadium nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Jednym z symptomów może być ból pleców, ból głowy i przemęczenie. Takich sygnałów nie powinny bagatelizować szczególnie osoby palące papierosy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.