Zawał płuca to obumarcie części lub całego płuca, które jest spowodowane ustaniem lub poważnym zaburzeniem krążenia w płucach, będącego efektem powstania zatoru płucnego.
Najczęstszą przyczyną zawału płuca jest zakrzepica żył głębokich atakujące kończyny dolne. Skrzeplina obecna w żyle może oderwać się od ściany naczyń krwionośnego i dostać się do prawej części serca, a potem przedostać się do tętnicy płucnej.
Do objawów mogących świadczyć o zawale płuca można zaliczyć: napad duszności, przyśpieszenie rytmu serca, nagły i ostry ból w klatce piersiowej (najczęściej za mostkiem), omdlenie, płytki i przyspieszony oddech oraz uczucie niepokoju. U chorych może pojawić się również krwioplucie i zasinienie ciała.
Płuca są bardzo dobrze ukrwionym narządem, więc zawał płuc występuje tylko u 10-15 proc. osób cierpiących na zatorowość płucną. Pacjentom z zatorem w płucach zazwyczaj podaje się leki mające na celu rozpuścić skrzeplinę i udrożnić naczynia krwionośne.
Żeby uniknąć tego rodzaju schorzeń układu sercowo-naczyniowego i oddechowego, powinniśmy przede wszystkim zdrowo się odżywiać, nie zapominając przy tym o regularnej aktywności fizycznej. Należy również unikać sytuacji, podczas których prawidłowy przepływ krwi w krwiobiegu jest zmniejszony przez dłuższy czas.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.