Objawy i przyczyny zapalenia przydatków
Zapalnie przydatków powodują gronkowce, paciorkowce, dwoinki rzeżączki lub chlamydie. W większości przypadków bakterie te dostają się do przydatków przez pochwę z powodu niewłaściwej higieny intymnej lub podczas stosunku z zakażonym partnerem. Rzadziej zdarza się, że docierają do narządów układu płciowego kobiety przez krew lub za pośrednictwem limfy pochodzącej z ognisk zapalnych.
Zobacz także: 5 najczęściej ignorowanych objawów raka
Do najczęstszych symptomów tego rodzaju stanu zapalnego można zaliczyć gorączkę, bóle głowy i silne bóle brzucha. Niekiedy pacjentka odczuwa ostre bóle w okolicach jajników w trakcie lub tuż po zakończeniu miesiączki. W przypadku, gdy zapalnie przydatków dotyczy również błony śluzowej macicy, wtedy objawem jest również bardzo obfita miesiączka oraz plamienie między miesiączkowe. Przy zapaleniu przydatków może pojawić się również biegunka, ból pęcherza, zaparcia lub kolka jelitowa.
Zobacz także: Objaw raka może pojawić się na szyi
Zapalenie przydatków wymaga przeprowadzenie pełnej kuracji, którą zaleci lekarz ginekolog. Jeżeli choroba nie w ogóle będzie leczona lub nie zostanie do końca wyleczona, wówczas może dojść do poważnych powikłań. Może wtedy wystąpić przewlekły stanu zapalnego, który powoduje pojawienie się zrostów w jajowodach i ich niedrożność. W niektórych przypadkach dalszy rozwój stanu zapalnego prowadzi nawet do bezpłodności.
Zapalenie przydatków może również skutkować ropnymi torbielami jajników, które wymagają zabiegu operacyjnego. W wielu przypadkach tego rodzaju cysty są usuwane razem z częścią jajnika, co nierzadko prowadzi do problemów z zajściem w ciąże.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.