Kolor języka może być objawem choroby
Jeżeli język ma różowy, jasnoczerwony lub bladoróżowy kolor, to nie mamy powodu do niepokoju. Jeśli jednak na języku zauważymy nalot lub przebarwienie, wtedy może to oznaczać problemy zdrowotne.
Obecność intensywnego białego nalotu na języku może być objawem kandydozy. Ta choroba grzybicza niekiedy jest spowodowana zażywaniem niektórych leków wpływających negatywnie na równowagę bakteryjną w jelitach. Dieta bogata w cukier, żywność wysoko przetworzoną, produkty z białej mąki, sery pleśniowe oraz napoje alkoholowe, również może prowadzić do kandydozy.
Zmiana barwy języka na żółtą może oznaczać problemy żołądkowe lub infekcję bakteryjną. Żółty język to nierzadko jedne z symptomów refluksu. Cofanie się kwasów żołądkowych powoduje zaburzenie naturalnej równowagi bakteryjnej, w wyniku czego powstają przebarwienia. Żółtawy nalot na języku czasem towarzyszy chorobie wrzodowej żołądka. Żółty język mają również osoby pijące za dużo kawy lub dodające sporo pikantnych przypraw do potraw.
Zobacz także: Pojawia się w uszach. Nie bagatelizuj!
Brązowy język często występuje u nałogowych palaczy i w tym wypadku może oznaczać dolegliwości układu oddechowego. Innym powodem pojawienia się brązowego nalotu na języku jest toksemia. Tym terminem określa się przeciążenie organizmu toksynami spowodowane nadmiernym piciem alkoholu, paleniem papierosów, niezdrowym jedzeniem i dietą ubogą w składniki odżywcze.
Nienaturalna barwa języka może świadczyć także o niedoborze w organizmie niektórych witamin. Jeżeli nasz język zmienił kolor na ciemnoróżowy lub fioletowy to powinniśmy włączyć do naszego codziennego jadłospisu produkty bogate w witaminę B2. Najwięcej ryboflawiny znajdziemy w nasionach roślin strączkowych, drobiu, tłustych rybach i szpinaku. Przy niedoborze witaminy B2 często pojawiają się zajady, nasza skóra staje się sucha i dokucza nam zmęczenie.
Zobacz także: Pojawia się przy wstaniu z łóżka. Groźny symptom
Szary nalot na języku sygnalizuje, że w naszym organizmie jest za mało żelaza, co zwiększa ryzyko rozwoju anemii. Jeżeli poza szarym nalotem pojawiają się również pęcherzyki, to nasze ciało zaatakował wirus opryszczki. Z kolei bladoszary nalot może ostrzegać nas przed kiłą lub durem brzusznym. Ciemnoszary nalot to oznaka niedoboru witamin z grupy B.
Czarna barwa języka (zwłaszcza jeśli występuje u nasady) świadczy o złej kondycji nerek. Temu objawowi towarzyszy często ból w dole pleców. Pacjenci z ostrą niewydolnością nerek skarżą się również na biegunki, wymioty, problemy z oddawaniem moczu i opuchliznę kończyn.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.