1. Zaczerwienienie
Zaczerwienienie skóry, w zależności od charakterystyki i rozmieszczenia, może sygnalizować różne stany zdrowotne. Od trądziku różowatego, poprzez podrażnienia, aż po reakcje alergiczne. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na małe czerwone lub fioletowe punkty, które nie znikają pod wpływem nacisku – mogą one wskazywać na deficyt witaminy C, lub inne poważne problemy zdrowotne (np. zaburzenia krzepliwości krwi czy pewne choroby autoimmunologiczne).
Co więcej, czerwone, łuszczące się plamy mogą oznaczać obecność raka skóry, a czerwona wysypka na policzkach często wiąże się z toczniem.
2. Przebarwienia
Dr Brauer zwraca uwagę, że przebarwienia skóry mogą mieć różne odcienie, z których każda ma swoje znaczenie. Czerwień sygnalizuje stan zapalny, brązowy – zmiany pigmentacyjne, a niebieski – problemy naczyniowe. Pojawienie się różowych lub żółtych plam na goleniach może z kolei sugerować konieczność przeprowadzenia badań w kierunku cukrzycy lub wskazywać na kłopoty z tarczycą czy choroby zapalne, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna i reumatoidalne zapalenie stawów.
3. Zgrubienia skóry
Zmiany w grubości skóry, zwłaszcza zgrubienia na palcach, dłoniach i stopach, to niepokojący objaw, który zasługuje na szczególną uwagę, ponieważ może wskazywać na długotrwałe zaburzenia metaboliczne związane z nieprawidłowym poziomem glukozy we krwi.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dr Brauer podkreśla, że obok zgrubień skóry, pacjenci mogą również doświadczać osłabienia czucia w dotkniętych obszarach, co dodatkowo komplikuje codzienne funkcjonowanie i zwiększa ryzyko niezauważenia drobnych urazów, przyczyniając się do pogorszenia stanu zdrowia.
Konsultacja lekarska
W przypadku zauważenia zmian skórnych powinniśmy odwiedzić lekarza rodzinnego, który oceni stan naszego zdrowia i w razie potrzeby skieruje nas do dermatologa. W niektórych sytuacjach pomocny może być również onkolog, alergolog czy endokrynolog.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.