Swędzenie skóry – nietypowy objaw wielu poważnych chorób
Swędzenie może oznaczać niedoczynność tarczycy. Przy tym schorzeniu skóra jest bardziej podatna na łuszczenie i wysuszenie. Osoby z chorą tarczycą najczęściej skarżą się na świąd w okolicach łokci i kolan. Jeśli poza swędzeniem, odczuwamy senność, jest nam zimno nawet w gorące dni, mamy problemy z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała i wypadają nam włosy to najprawdopodobniej mamy do czynienia z niedoborem hormonów tarczycy. W tej sytuacji jak najszybciej należy umówić się na wizytę u endokrynologa.
Zobacz także: Objaw COVID-19 może pojawić się na języku
Uporczywe swędzenie, szczególnie gdy jest odczuwane na łydkach i przedramionach, może świadczyć o zapaleniu wątroby wywołane wirusem. Z kolei dokuczliwy świąd pojawiający na dłoniach i stopach nierzadko jest symptomem chorób wątroby, które są związane z cholestazą.
Napadowe swędzenie łydek i kostek to objaw, który powinien nas zaniepokoić i skłonić do konsultacji z chirurgiem naczyniowym. Przewlekła niewydolność żylna jest spowodowane uszkodzeniem żył, które transportują krew do serca z kończyn dolnych. Wówczas prawidłowa praca żył jest zaburzona, a krew cofa się i rozciąga naczynia krwionośne. Stąd bierze się uczucie swędzenia.
Osobom borykającym się z cukrzycą, także zdarzają się problemy skórne, takie jak przesuszenie, pękanie, wolniejsze gojenie się ran i swędzenie. Świąd występujący na kończynach, któremu towarzyszy suchość w ustach, nadmierne uczucie pragnienia i zmęczenie może sygnalizować nieprawidłowe stężenie cukru we krwi i problem z produkcją odpowiedniej ilości insuliny.
Nawracające swędzenie skóry w niektórych przypadkach jest objawem niewydolności nerek. Poza świądem u chorego pojawia się opuchlizna na twarzy i kostkach, wahania ciśnienia krwi, nadmierne pragnienie oraz zbyt częste oddawanie moczu, który ma nienaturalnie ciemną barwę. Swędzenie pojawia się często w zaawansowanym stadium choroby.
Zobacz także: Objaw raka może pojawić się na szyi
Uporczywy świąd trwający dłużej niż 6 tygodni może oznaczać rozwój choroby nowotworowej. Objaw niekiedy występuje u pacjentów z chłoniakiem Hodkinga, chłoniakiem nieziarniczym, białaczką, ziarnicą złośliwą, szpiczakiem mnogim i zespołem mielodysplastycznym. Swędzenie czasem oznacza zachorowanie na raka jelita grubego, płuc, żołądka lub piersi.