Brytyjska agencja rządowa NHS, która zajmuje się ochroną zdrowia, podczas jednej ze swoich kampanii społecznych rozpromowała regułę 4T. Miała ona na celu zwiększenie świadomości o czterech najbardziej charakterystycznych objawach cukrzycy. Nazwa 4T pochodzi od pierwszych liter słów: toilet (toaleta), tired (zmęczony), thirsty (spragniony) i thinner (chudszy).
Częste oddawanie moczu może być spowodowane zbyt wysokim stężeniem cukru we krwi. Zwłaszcza, jeśli parcie na pęcherz dokucza nam w nocy. Przewlekłe zmęczenie i nadmierne uczucie senności również może być jednym z objawów cukrzycy. U pacjentów dotkniętych tą chorobą można zauważyć także suchość w ustach i nadmierne pragnienie. W ten sposób organizm sygnalizuje, że chce pozbyć się nadmiaru cukru.
Wraz z rozwojem cukrzycy, może wystąpić też widoczny spadek masy ciała, niezwiązany ze zmianą diety. Poza wyżej wymienionymi dolegliwościami, o rozwoju cukrzycy mogą świadczyć zmiany wyglądu stóp. Niepodjęcie odpowiedniego leczenia prowadzi w rezultacie do niebezpiecznych powikłań. Jednym z nich jest tzw. stopa cukrzycowa, która objawia się trudno gojącymi ranami, zaburzeniami czucia, drętwieniem, pieczeniem, bólem czy skurczami w obrębie kończyny dolnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...
Do innych zmian chorobowych atakujących nogi diabetyków można zaliczyć grzybicę stóp i paznokci. Symptomy grzybicy to łuszczenie się naskórka między palcami, żółty kolor paznokci oraz swędzenie i pieczenie stóp. Kolejną dolegliwością wywołaną przez bakterie i grzyby jest zanokcica. Objawia się zaczerwienieniem oraz narastającym bólem i obrzękiem wału paznokciowego. Występuje również ropień i odwarstwieni oddzielenie płytki paznokcia od łożyska. Przyczyną zanokcicy może być uraz mechaniczny, wynikający z niewłaściwej pielęgnacji paznokci. Z kolei grzybica stóp nierzadko jest efektem braku odpowiedniej higieny. Niezależnie od naszego stanu zdrowia, wszyscy znajdujemy się w grupie ryzyka rozwoju tych chorób. Niestety, w przypadku cukrzycy wyleczenie zanokcicy i grzybicy jest o wiele trudniejsze.
Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.