Pałeczkowatość palców i paznokci to jedne z bardziej charakterystycznych objawów, które mogą pojawić się zarówno na dłoniach, jak i na stopach. Zgrubienie i zaokrąglenie końcówek palców oraz pogrubienie paznokci stają się wówczas wyraźnie wypukłe. Jest to często związane z niedoborem tlenu we krwi, co może być skutkiem przewlekłych chorób, w tym raka płuc lub żołądka.
U niektórych osób z rakiem płuc mogą wystąpić obrzęki na stopach, które są spowodowane zatrzymaniem płynów w organizmie. Obrzęk ten może być bolesny i prowadzić do trudności w poruszaniu się. Także neuropatia, czyli uszkodzenie nerwów, może być jednym z objawów zaawansowanego raka płuc. Może ona prowadzić do drętwienia, mrowienia lub bólu w stopach.
Co więcej, jeśli zauważysz, że paznokcie stają się żółtawe, mogą to być oznaki problemów zdrowotnych, w tym również potencjalnie nowotworowych.
Więcej informacji znajdziesz w dalszej części artykułu poniżej materiału wideo
Zmiany na stopach, które powinny zapalić czerwoną lampkę
Stopy mogą być także obrazem choroby tętnic obwodowych. W tym przypadku zauważalna może być utrata włosów na palcach i grzbietach stóp. Tzw. łyse palce, według specjalistów z kliniki Mayo, to sygnał ostrzegawczy, który powinien być skonsultowany z lekarzem.
Stopy mogą również zdradzać objawy cukrzycy. Trudno gojące się rany, otarcia czy skaleczenia, a także wrzody powinny nas zaniepokoić, gdyż są to najczęstsze symptomy tzw. stopy cukrzycowej. Nie wolno ich lekceważyć, ponieważ w przypadku cukrzycy nawet niewinna rana może prowadzić do zakażenia, a w konsekwencji może wymagać amputacji palca lub całej stopy.
Innym objawem cukrzycy może być osłabione odczuwanie bólu. Jest to spowodowane słabym krążeniem krwi i uszkodzeniem nerwów obwodowych.
Silny ból oraz towarzysząca mu opuchlizna palucha to najczęstsze symptomy dny moczanowej. Natomiast nagła zmiana kształtu stopy może wskazywać na udar mózgu lub guz rdzenia kręgowego.
Stopy mogą również zdradzać problemy z tarczycą. Należy zwrócić uwagę na suchą, łuszczącą się skórę oraz zgrubienia. W takim przypadku warto skonsultować się z endokrynologiem, który może zlecić odpowiednie badania w celu sprawdzenia, czy nasza gospodarka hormonalna funkcjonuje prawidłowo.
Jeśli na stopach, a dokładniej pod paznokciami, zauważysz pionowe czerwone linie, a nie doznałeś żadnego urazu mechanicznego, może to być oznaka tocznia lub zapalenia mięśnia sercowego. Toczeń może również zmienić wygląd paznokci, które stają się wygięte ku górze, przypominając łyżeczkę. Podobny objaw może wystąpić w przypadku niedokrwistości.
Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z tych objawów, konieczna jest wizyta u lekarza. Pamiętaj, że wczesna diagnoza jest kluczowa dla skutecznego leczenia.