W wielu przypadkach poważne problemy z wątrobą powodują różnego rodzaju zmiany skórne, których ciężko nie zauważyć. Żółte kępki pojawiające się w obrębie powiek bardzo często świadczą o marskości tego organu. Do objawów współtowarzyszących możemy zaliczyć m.in.: wymioty, brak apetytu, nudności, bóle brzucha, swędzenie skóry, biegunki, częste uczucie senności, przewlekłe zmęczenie oraz spadek masy ciała niemający związku ze zmianą, diety, zażywaniem leków czy dużym wysiłkiem fizycznym.
Pojawia się na twarzy. Sygnał, że wirus lub rak zaatakowały wątrobę
Wysypka w okolicach ust i oczu i skórze dłoni również jest jednym symptomów zaburzonej pracy wątroby. U pacjentów z chorą wątrobą można także zauważyć pajączki na twarzy. Osoby dotknięte wirusowym zapaleniem wątroby również skarżą się na problemy skórne i dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Przy WZW pojawiają się też bóle mięśni i stawów, depresja i uczucie niepokoju.
Kolejnym poważnym schorzeniem, które może zaatakować wątrobę, jest nowotwór. Komórki rakowe rozwijające się w jej obrębie powodują brak apetytu, widoczny spadek wagi, gorączkę, opuchliznę na nogach, żółtaczkę i krwawienie z odbytu.
Tego rodzaju dolegliwości pojawiają się zazwyczaj w zaawansowanej fazie rozwoju choroby. Zakrzepica żył wątrobowych objawia się w bardzo podobny sposób jak wcześniej wymienione schorzenia. Poza tym powoduje powiększenie śledziony i wątroby, krwawienie z przełyku lub żołądka. Inne dolegliwości, które na wstępnym etapie rozwoju dają nietypowe objawy to: autoimmunologiczne zapalnie wątroby, choroba Wilsona, pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych oraz alkoholowe i niealkoholowe stłuszczenie wątroby.
Żadnego z wyżej wymienionych objawów nie wolno ignorować i jeśli wystąpią, należy zasięgnąć porady specjalisty i wykonać odpowiednie badania.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.