Są bolesne i męczące. Skurcz łydek to częsty problem. Czy wiemy, co jest jego przyczyną? Powszechnie uważa się, że odpowiada za niego niedobór magnezu. Ale czy tylko? Skurcz łydek może być objawem także poważnych chorób np. cukrzycy.
Skurcz łydek a styl życia
Okazuje się, że skurcze łydek mogą pojawiać się z wielu przyczyn. Jedną z nich jest niedobór magnezu, potasu czy wapnia. Te z kolei mogą wystąpić, gdy pijemy zbyt duże ilości kawy, ponieważ ona wypłukuje z organizmu cenne minerały. Skurcze w łydkach wywołują także przewlekły stres oraz odwodnienie organizmu. Ale to nie wszystko.
Na stan łydek wpływa także nasz styl życia. Długie siedzenie w jednej pozycji, zbyt intensywny trening, w którego czasie podnosi się poziom adrenaliny i kortyzolu – te czynniki także mogą skutkować skurczami mięśni.
Skurcz łydek a choroby przewlekłe
Jednak skurcze mięśni łydek mogą mieć dużo poważniejsze przyczyny niż zbyt duża ilość wypitej kawy. Dość często dolegliwość pojawia się u pacjentów chorych na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy u osób, które mają problem z ukrwieniem kończyn.
Bolesne skurcze mogą pojawić się także u osób, które mają problem z krążeniem, a ich nogi często są opuchnięte, nierzadko z żylakami. Problem występuje także u chorych na miażdżycę. W tym przypadku skurcz pojawia się wskutek niedostatecznie natlenionej krwi. Ta, docierając do mięśni, nie dostarcza im tlenu i powstaje nieprzyjemny skurcz.
Skurcze łydek w ciąży
Skurcze łydek są dolegliwością znaną kobietom w ciąży. Występują najczęściej w trzecim trymestrze, gdy w organizmie ciężarnej dochodzi do ucisku macicy na nerw miednicy, powodują je także zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.
Jak zapobiegać skurczom?
Aby nie dopuścić do powstania skurczów, warto zadbać o odpowiedni poziom mikroelementów w organizmie. Wapń pozyskamy z mleka, jogurtów i sera żółtego, potas dostarczymy, spożywając pomidory, banany czy fasolę. Z kolei odpowiedni poziom magnezu utrzymamy, jeśli będziemy jeść:
- pestki dyni,
- orzechy,
- jabłka
- płatki owsiane.
Do diety warto wprowadzić także ryby.
Dużym plusem będzie także regularny, umiarkowany ruch oraz świadomość, że zakładanie nogi na nogę nie jest dobrym rozwiązaniem dla zdrowia naszych łydek.
Zobacz też: Morsowanie. Jak zacząć i na co zwrócić uwagę?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl