Uczucie zmęczenia i niewyspania po przebudzeniu nierzadko jest związane z codziennym stresem i może być objawem nerwicy depresyjnej. Ta choroba cywilizacyjna dotyka osoby, które straciły bliską osobę, zostały zwolnione z pracy, doświadczają toksycznych relacji z ludźmi lub nie radzą sobie z ogromem codziennych obowiązków. Pamiętajmy, że depresja to choroba, która wymaga pomocy specjalisty.
Zobacz też: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Na zmęczenie i brak energii po przebudzeniu skarżą się również osoby ze zbyt niskim ciśnieniem. Poza niewyspaniem mogą pojawić się też zawroty i bóle głowy, czarne plamki przed oczami, zimne dłonie i stopy.
Wprawdzie niedociśnienie samo w sobie nie jest poważnym schorzeniem, ale może być związane z rozwojem innych chorób. Do przyczyn zbyt niskiego ciśnienia zaliczamy problemy z sercem, zaburzoną pracę układu nerwowego, nałogowe palenie papierosów, uwarunkowania genetyczne czy zaburzenia hormonalne.
Nieprawidłowe działanie tarczycy także może wpływać na nasze samopoczucie tuż po przebudzeniu. Jeżeli tarczyca produkuje zbyt dużo hormonów lub ich niewystarczającą ilość, wówczas nasz metabolizm może być zaburzony, czego efektem jest poranne zmęczenie.
Osoby z niedoczynnością tarczycy cierpią także na apatię, nadwrażliwość na niskie temperatury, zaparcia i nieuzasadniony wzrost masy ciała. Z kolei nadczynności tarczycy mogą towarzyszyć takie dolegliwości jak szybkie i nieregularne bicie serca, nagła utrata kilogramów, biegunka, nerwowość, rozdrażnienie oraz nadmierne wydzielanie potu.
Uporczywe zmęczenie po wstaniu z łóżka możemy zaliczyć też do objawów choroby nowotworowej. Większość pacjentów onkologicznych skarży się na ten symptom. Pamiętajmy, że im szybciej choroba zostanie zdiagnozowana, tym większe szanse na wyzdrowienie. Brytyjscy naukowcy z Cancer Research ostrzegają, że poranne zmęczenie to objaw, którego nie powinniśmy lekceważyć. Szczególnie jeśli to uczucie często nam towarzyszy i pojawia się bez wyraźnej przyczyny.