Nie bagatelizuj drżenia rąk
Drżenie dłoni może wystąpić podczas wykonywaniu najprostszej czynności, np. kiedy sięgamy po sól lub bierzemy do ręki długopis. W niektórych przypadkach ta dolegliwość ma tak łagodny przebieg, że prawie wcale jej nie zauważamy. Jednak czasami drżenie rąk może być bardzo uciążliwe i uniemożliwić normalne funkcjonowanie.
Zobacz także: Objaw chorej wątroby. Pojawia się na dłoniach
Do tej pory naukowcy nie są w stanie jednoznacznie stwierdzić, co jest przyczyną samoistnego drżenia rąk. Zdaniem ekspertów mimowolne ruchy dłoni mogą być spowodowane procesami zachodzącymi w móżdżku. Jest to obszar naszego mózgu odpowiedzialny za umiejętności motoryczne. Drżenie występuje zazwyczaj w jednej ręce, bardzo często w tej dominującej.
Jeżeli samoistne drżenie rak pojawia się w trakcie bezczynności, wtedy mamy do czynienia z tzw. drżeniem spoczynkowym. Tego rodzaju dolegliwość jest najczęściej pierwszym objawem rozwoju choroby Parkinsona, który może pojawić się nawet u 30. czy 40-latków. Jest to jedno ze schorzeń neurodegeneracyjnych powodujące stopniowy zanik niektóre komórek mózgowych. Do objawów towarzyszących można zaliczyć tiki twarzy, zaburzenie mowy, trudności w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz problemy z rozpoczęciem ruchu np. ze wstawaniem.
Zobacz także: Ciche objawy udaru u kobiet. Są inne niż u mężczyzn
Jeżeli zauważysz, że drżą ci ręce, nie lekceważ tego objawu i udaj się do specjalisty. Zwłaszcza kiedy drżenie rąk jest naprawdę silne i często się powtarza.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.