Symptomy, które są najczęściej kojarzone z rozwojem komórek nowotworowych w płucach to przede wszystkim uporczywy kaszel, chrypka, krwioplucie, świszczący oddech, ból w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem. W tym przypadku dolegliwości bólowe są spowodowane naciekaniem komórek rakowych na klatkę piersiową, kręgosłup lub żebra. Dlatego chory może odczuwać także ból w okolicach barku.
Zobacz także: Są gorsze niż sądziliśmy. Zwiększają ryzyko raka płuc
Jak wynika z badań statystycznych, 75 proc. osób dotkniętych rakiem płuc skarży się na kaszel. W 1/3 przypadków objawem współwystępującym jest odkrztuszanie wydzieliny. Zawartość krwi w odkrztuszanej wydzielinie wcale nie musi oznaczać rozwoju. Ten objaw może pojawiać się również przy gruźlicy, zapaleniu oskrzeli, ropniu płuca lub problemach z zębami.
Kolejny sygnał, który świadczy rozwoju raka płuc i innych poważnych i niekiedy śmiertelnych schorzeń jest widoczna i nagła utrata wagi niezwiązana z zażywaniem niektórych leków, zmianą diety i wzmożonym wysiłkiem fizycznym.
Zobacz także: Tak rak atakuje płuca. Pierwszy objaw jest nietypowy
Objawy nie omijają też oczu. U pacjentów z nowotworem płuc może wystąpić również zespół Hornera. Jest to zespół objawów, do których można zaliczyć zwężenie źrenic, opadającą powiekę i zanik potliwości pojawiające po lewej lub prawej stronie twarzy. Są to także symptomy rozwoju guza Pancoasta, czyli szczególnej postaci raka płuc. Ta zmiana chorobowa zaburza prawidłową pracę nerwów zlokalizowanych w obrębie szyi, odpowiadających za unerwienie twarzy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jeżeli zauważymy tego typu problemy zdrowotne lub inne niepokojące objawy, powinniśmy jak najszybciej udać się do specjalisty. Pamiętajmy, że im wcześniejsze postawienie prawidłowej diagnozy i wdrożenie odpowiedniej terapii, tym większe szanse na powrót do zdrowia.