Zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL w krwiobiegu powoduje, że w ścianach tętnic tworzą się blaszki miażdżycowe. W tym przypadku dochodzi do zwężenia światła naczyń krwionośnych, co utrudnia prawidłowy przepływ krwi w organizmie.
Lekarze od dawna ostrzegają, że nieleczenie hipercholesterolemii znacznie zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy tętnic obwodowych, choroby niedokrwiennej serca, ataku mięśnia sercowego i udaru mózgu.
Pacjent z zaburzoną gospodarką lipidową może przez długi czas nie odczuwać żadnych dolegliwości. W wielu przypadkach pierwszym sygnałem świadczącym o zapchaniu tętnic złogami cholesterolu i pojawieniu się zmian miażdżycowych, są dolegliwości bólowe w kończynach dolnych i uczucie dyskomfortu podczas chodzenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W tej sytuacji pacjent skarży się na nietypowe symptomy, takie jak skurcze i zmęczenie mięśni nóg oraz tępy ból występujący w tych częściach ciała. Dolegliwości bólowe mające związek z chromaniem przestankowym nie dokuczają choremu przez cały czas, a występują tylko podczas wysiłku fizycznego. Nasilenie objawów zależy od stopnia natężenia aktywności fizycznej. Uczucie bólu dotyczące mięśni przechodzi w przeciągu kilku minut, gdy odpoczywamy.
Niestety powraca, kiedy znowu jesteśmy w ruchu np. podczas spaceru. Do innych objawów nadmiaru cholesterolu w krwiobiegu, który zaburza prawidłowe funkcjonowanie tętnic obwodowych, można zaliczyć: zimne stopy, zaczerwienioną skórę oraz bardzo trudno gojące się owrzodzenia pojawiające się na stopach i palcach nóg.
Chory może odczuwać również pękający ból stóp pojawiający się podczas leżenia i odpoczynku. Jeśli zaobserwujemy wyżej wspomniane symptomy, które nie ustępują samoistnie lub ulegają nasileniu, wówczas powinniśmy niezwłocznie skonsultować je ze specjalistą i wykonać odpowiednie badania krwi.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.