Złośliwy nowotwór kości to choroba, którą najczęściej diagnozuje się u dzieci oraz młodych dorosłych.
Najczęściej występującym rodzajem tego raka jest osteosarcoma, czyli kostniakomięsak. Nowotwór ten zazwyczaj rozwija się w obrębie kolana, chociaż nie zawsze.
Niepokojącym objawem może być wówczas nie tylko ból, ale także zaczerwienienie i opuchlizna występująca na kończynie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Chociaż nadal nie poznano przyczyny kostniakomięsaka, to wiadomo, że czynnikiem ryzyka może być szybki wzrost kości oraz narażenie na promieniowanie jonizujące.
Znaczenie mogą mieć także czynniki genetyczne. Co ciekawe, jest on znacznie częściej wykrywany o osób pochodzenia latynoskiego oraz Afroamerykanów. Podobnie, jak mięsak Ewinga - drugi pod względem występowania nowotwór kości.
Jest on rozpoznawany głównie u pacjentów między 10. a 15. rokiem życia oraz u osób po 20. rokiem życie – młodych dorosłych.
Oprócz występowania mięsaków Ewinga w rodzinie, do czynników, które mogą wywoływać ten nowotwór zalicza się: wirusy, urazy termiczne, niektóre substancje chemiczne oraz urazy mechaniczne.
Jednym z pierwszych objawów nowotworu kości jest ból, który pojawia się w miejscu, które zajął rak. Jest to ból bardzo silny, o tępym charakterze, którego nie są w stanie pozbyć się leki przeciwbólowe.
Najczęściej pojawia się w nocy i wybudza ze snu. To bardzo ważny aspekt objawowy, gdyż odróżnia go on od bólów wzrostowych, które mogą pojawić się u młodych osób w okresie dojrzewania.
Czytaj także: Najgorszy dodatek do zupy. Niestety Polacy uwielbiają
Oprócz bólu, obrzęku i zaczerwienienia miejsca, w którym rozwinął się nowotwór, zaniepokoić powinny nas również załamania kości pojawiające się nawet podczas drobnych urazów.
Innym objawem nowotworu kości są zmęczenie oraz nagłe chudnięcie. Rak kości to nowotwór, który bardzo szybko daje przerzuty, dlatego w jego leczeniu kluczowe znaczenie ma wczesna diagnoza.