Wyróżniamy ból pleców pochodzenia kręgosłupowego i pozakręgosłupowego. W pierwszym przypadku ból nasila się w trakcie poruszania się lub podnoszenia ciężkich przedmiotów, a ustępuje, gdy odpoczywamy. To wyraźny znak, że nasz kręgosłup jest przeciążony.
Gdy ból pojawia się w trakcie wypróżniania, kaszlu czy kichania, być może masz do czynienia z kompresyjnym złamaniem kręgów. Ból pleców w połączeniu z mrowieniem w kończynach, taki, który nasila się podczas skłonu w przód, to objaw przepukliny kręgosłupa. Z kolei, gdy promieniuje aż do pośladków, może wskazywać na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa.
Pojawia się przy przerzutach rakowych. Najczęściej po wstaniu z łóżka
Do innych przyczyn kręgosłupowego bólu pleców, który pojawia się już z rana, po wstaniu z łóżka, zaliczamy guzy pierwotne kręgosłupa, guzy będące następstwem przerzutów raka piersi lub prostaty, zapalenie szpiku kostnego czy pierwotne guzy rdzenia kręgowego.
Pozakręgosłupowy ból pleców nie staje się silniejszy w czasie poruszania się, ale jego przyczyny mogą stanowić bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. U kobiet może wskazywać na raka jajników. Może być też objawem zapalenia trzustki, zapalenia woreczka żółciowego, zapalenia prostaty, guza aorty brzusznej, rozwarstwienia tętnicy szyjnej i kręgowej czy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. Ból pozakręgosłupowy to również symptom wskazujący na ostre zapalenie opon mózgowych lub półpasiec.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.