Możemy wyróżnić kilka rodzajów przepukliny, są to: przepuklina brzuszna, pachwinowa, udowa, pępkowa oraz pooperacyjna. Przepuklina powstaje, gdy nasza tkanka tłuszczowa czy narząd wciska się otwór w mięśniach lub tkance łącznej.
Czynniki zwiększające ryzyko rozwoju przepukliny to przede wszystkim: otyłość, zbyt intensywny wysiłek fizyczny oraz ciąża. Przepuklina znacznie częściej pojawia się również u osób, które palą papierosy czy stosują dietę ubogą w składniki odżywcze i bogatą w żywność wysokoprzetworzoną. Do jej rozwoju mogą też prowadzić nadwyrężenia, które powodują osłabienie mięśni.
Lekarze ostrzegają, że tak naprawdę wszystko, co nasila nacisk w okolicach brzucha, stanowi zagrożenie dla naszego zdrowa i może powodować przepuklinę. Oprócz nadwagi i otyłości będzie to także: biegunka, zatwardzenie, podnoszenie ciężkich przedmiotów, a nawet uporczywy kaszel czy kichanie.
Do najbardziej charakterystycznych objawów przepukliny możemy zaliczyć mały, wystający poza jamę brzuszną miękki guz. Objaw ten pojawia się również w okolicy pachwiny, blizny pooperacyjnej czy pępka – wszystko zależy od rodzaju przepukliny.
Przepuklina powoduje też ból, który nasila się gdy napinamy mięśnie, kaszlemy lub podnosimy ciężkie przedmioty. Niektórzy chorzy odczuwają go podczas wypróżniania lub po kilku godzinach spędzonych w pozycji siedzącej. Przy przepuklinie brzusznej oprócz guzka i bólu mogą pojawić się również nudności, wzdęcia i wymioty.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.