Uczucie słodkości w ustach może towarzyszyć osobom cierpiącym na cukrzycę. Z ust cukrzyków można czasem wyczuć aromat kojarzący się z zapachem alkoholu lub owoców, które przeleżały dłuższy czas. U pacjentów z cukrzycą spadek stężenia cukru we krwi może powodować zataczanie się, bełkot i drżenie rąk.
Zobacz także: Dziwny objaw. Ostrzega, że cukrzyca zaatakowała organizm
Przyczyną słodkiego posmaku w ustach może być również przewlekłe zapalenie migdałków, chore zatoki lub bakterie zamieszkujące drogi oddechowe. Z kolei metaliczny posmak w ustach mogą odczuwać kobiety spodziewające się dziecka. Ten objaw może oznaczać także rozwój próchnicy, krwawienie w obrębie układu pokarmowego, infekcję górnych dróg oddechowych, zapalenie zatok lub gardła, grzybice jamy ustnej, nadchodzący atak padaczkowy.
Smak krwi w ustach to jeden z objawów krwawienia w układzie pokarmowym, krwawienia z dziąseł, stanu zapalnego zatok lub stanu zapalnego migdałków. Jeśli regularnie zdarza nam się czuć słono-kwaśny smak w ustach to być może nasze nerki nie funkcjonują prawidłowo.
Innym symptomem chorych nerek jest wydzielanie przez organizm zapachu moczu. Mocznica powoduje również nadpobudliwość, zaburzoną pracę serca, nudności i wymioty. Na kwaśny smak w ustach skarżą się osoby ze zgagą i refluksem żołądkowym. W tym przypadku tej dolegliwości często towarzyszy pieczenie.
Natomiast gorzki smak w ustach to efekt nadmiernej ilości cukru, tłustych dań, mocnej herbaty i kawy oraz białego ryżu w diecie. Gorycz często odczuwamy po zjedzeniu tłustego i grillowanego mięsa. Nieprzyjemny posmak mija, gdy organizm pozbędzie się wszystkich niepotrzebnych produktów przemiany materii.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.