Alergia na gluten, może dać o sobie znać parę minut do godziny po spożyciu produktu, który go zawiera. Wtedy objawy alergii zależą o przeciwciał w klasie IgE. Jest to tzw. natychmiastowa alergia na gluten. Podczas tego rodzaju uczulenia mogą wystąpić dolegliwości takie jak: biegunka, wymioty, skurcz oskrzeli, katar, pokrzywka, wstrząs anafilaktyczny oraz atopowe zapalenie skóry, które najczęściej ma łagodny przebieg.
Zobacz także: Oczyszcza organizm z toksyn, reguluje poziom cholesterolu. Wystarczy jeść raz w tygodniu
Drugą możliwością jest pojawienie się objawów alergii na gluten w późniejszym czasie. W tej sytuacji symptomy uczulenia pojawiają się dopiero po kilku godzinach, a nawet po kilku dniach od spożycia produktu z glutenem. Te objawy występują niezależnie od przeciwciał w klasie IgE. Późne objawy alergii na gluten to ostra biegunka oraz wystąpienie lub zaostrzenie atopowego zapalenie skóry.
Symptomy wskazujące alergię na gluten i ich intensywność zależą od wieku osoby uczulonej. Dzieci w większości przypadków wyrastają z tego rodzaju alergii. U osób dorosłych w wielu przypadkach alergia na gluten występuje po spożyciu produktu zawierającym ten alergen w połączeniu z wysiłkiem fizycznym. U dorosłych uczulenie może też trwać przez wiele lat, ale do pojawienia się objawów potrzebna jest znaczna ilość glutenu.
W niektórych przypadkach alergia na gluten może występować razem z uczuleniem na krowie mleko. W tym przypadku jest to bardziej uciążliwe schorzenie, które wymaga odstawienia większej ilości produktów spożywczych.
Pamiętaj, aby niepokojące objawy zawsze skonsultować z lekarzem.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.