Czerniak lub inne nowotwory skóry to choroby, które najłatwiej rozpoznać po zmianach na naszym ciele. Rak rozwijający się wewnątrz organizmu również może dawać objawy skórne. Oto symptomy, które mogą świadczyć o chorobie nowotworowej.
Świąd
Swędzenie skóry, które dokucza nam dłużej niż sześć tygodni i pojawia się w jednym miejscu lub na całym ciele może oznaczać rozwój białaczki, guza mózgu lub chłoniaka nieziarniczego. Z kolei świąd moszny jest jednym z objawów nowotworu prostaty.
Pęcherze i nadżerki
Bolesne nadżerki i pęcherze występujące na dziąsłach, wargach, języku, narządach płciowych czy spojówkach mogą świadczyć o rozwoju mięsaka lub chłoniaka nieziarniczego.
Krostki
Krostka, która szybko wrzodzieje pojawia się np. w obrębie rany po operacji może być symptomem szpiczaka.
Rumień
Rumień przypominający z wyglądu pień drzewa to nietypowy objaw raka piersi, płuc, jelita lub przełyku.
Zmiany na dłoniach
Pogłębione linie papilarne na rękach mogą być symptomem raka żołądka lub płuc.
Zaczerwieniona skóra
Ogniska w kolorze czerwonym z krostkami na brzegach występujące na kończynach, tułowiu czy twarzy mogą sygnalizować rozwój chłoniaka lub białaczki szpikowej.
Przebarwienia
Brunatne plamy na zgięciach łokci, pod kolanami, pod pachami i w pachwinach mogą być objawem raka żołądka.
Rybia łuska
Białe łuszczące się zmiany pod kolanami, na zgięciach łokci i w pachwinach mogą ostrzegać przed ziarnicą złośliwą.
Brodawki łojotokowe
Gwałtowny wysiew brodawek łojotokowych na tułowiu, któremu towarzyszy swędzenie może być objawem nowotworu płuc, żołądka czy piersi.
Opuchlizna na twarzy
Opuchnięta i zaczerwieniona skór twarzy to także niepokojący objaw. Zwłaszcza jeśli pojawia się wokół oczu. Jest to jeden z symptomów raka gardła, płuc, sutka lub nosa.
Twarda skóra
Jeśli w okolicach żył zauważymy twardą i zaczerwienioną skórę to być może w naszym organizmie rozwija się rak trzustki, przewodu pokarmowego, płuc lub trzustki.
Zmiana koloru języka
Jaskrawoczerwony i gładki język to typowy objaw nowotworu nerki, płuc lub trzustki.
Nietypowe owłosienie
Pojawienie się długich (nawet 5 cm) i jasnych włosów na twarzy, w uszach, a potem na innych częściach ciała może być objawem raka płuc, pęcherza moczowego, trzustki lub ostrej białaczki.