Co oznaczają brodawki na szyi?
Brodawki są zmianami skórnymi wywoływanymi wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Występują w różnych miejscach na ciele. Wyróżniamy kilka rodzajów brodawek.
- Brodawki zwykłe - są zazwyczaj okrągłe i mają kolor skóry lub żółtobrązowy, zlokalizowane są zazwyczaj na dłoniach.
- Brodawki podeszwowe – wyglądem przypominają brodawki zwykłe, ale pod wpływem stałego nacisku, ulegają spłaszczeniu. Pojawiają się na spodzie stopy, mogą wywoływać ból.
- Brodawki mozaikowe – duże i powstałe na skutek połączenia kilku mniejszych.
- Brodawki młodocianych (płaskie) – występują u dzieci i młodzieży, mają gładką powierzchnię.
- Brodawki płciowe (kłykciny kończyste) – pojawiają się na narządach płciowych oraz w okolicy odbytu i mają charakter kalafiorowatych zmian. Przenoszone są drogą płciową, mogą powodować swędzenie, pieczenia, a nawet ból.
Brodawki w okolicy szyi. Czy powinny nas niepokoić?
Brodawki, które występują w okolicy szyi, twarzy czy dekoltu mogą mieć różnoraki charakter. Zmiany mogą przybierać postać nitkowatą, przylegającą do skóry, mogą być porośnięte drobnymi włosami, a w dotyku być twarde lub miękkie. Wszystkie wywołują dyskomfort. Osoby, u których te zmiany się pojawiają, niejednokrotnie zastanawiają się, czy są one objawem choroby.
Jedno jest pewne. Każdą zmianę na skórze należy bacznie obserwować i chować ją przed bezpośrednim działaniem słońca. Narażone na promieniowanie UVA i UVB mogą być początkiem czerniaka. W takiej sytuacji ropieją, swędzą oraz pieką. To ewidentny sygnał do wizyty u dermatologa. Warto tutaj zauważyć, że zmiany nowotworowe nie zawsze przyjmują ciemną barwę. O nowotworze mogą świadczyć także te i delikatnym, jasnym zabarwieniu.
Większość zmian brodawkowych, jakie pojawiają się na ciele, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Należy je jednak obserwować, ponieważ zakażenie wirusem HPV zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu szyjki macicy oraz nowotworów głowy i szyi. W takim przypadku profilaktyka może doprowadzić do wczesnego wykrycia choroby i szybkiego jej wyleczenia.
Brodawki można usunąć. Oto kilka sposobów
Jeśli brodawki nie wykazują cech nowotworowych, można je usunąć. Zwalcza się je na kilka sposobów: preparatami farmakologicznymi, metodami inwazyjnymi lub sposobami naturalnymi.
W aptece dostaniemy preparaty zamrażające kurzajki, plastry, maści lub płyny. Możemy też zdecydować się na stosowanie witaminy A i cynku. Z kolei metody inwazyjne wykonuje zawsze lekarz. Najpopularniejszą jest zabieg laserowy, który pozwala na szybkie i trwałe pozbycie się problemu.
Jeśli zaś chodzi o sposoby naturalne, warto przemywać zmianę mleczkiem z łodygi mniszka lekarskiego lub robić kompresy z czosnku.
Zobacz też: Mec. Jolanta Budzowska: 100 tys. za powikłania poszczepienne to zbyt mało
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.