Pieczywo wyprodukowane na bazie białej, oczyszczonej mąki i produkty z dodatkiem karmelu i słodu podnoszą stężenie cukru w krwiobiegu. Dzieje się tak, ponieważ tego typu wyroby piekarnicze zawierają amylopektynę A. Stała obecność tego węglowodanu w naszej diecie może w rezultacie doprowadzić do rozwoju insulinooporności i cukrzycy typu 2. Regularne spożywanie pieczywa z białej mąki zwiększa również ryzyko wystąpienia osteoporozy.
Wyniki badań przeprowadzonych przez ekspertów Human Nutrition Research Center on Aging w USA wykazały, że nadmierne spożywanie żywności bogatej w mąkę wpływa niekorzystnie na równowagę kwasowo-zasadową. Podwyższona kwasowość krwi sprawia, że do krwiobiegu z kości uwalnia się wapń, co ma na celu przywrócenie właściwego wskaźnika pH w organizmie. W efekcie może to doprowadzić do rozwoju wspomnianej wcześniej choroby układu szkieletowego.
Kolejnym zagrożeniem, jakie niesie ze sobą regularne sięganie po pieczywo z białej mąki, jest zachorowanie na nowotwór. W chlebie, bułkach, a także w batonikach zbożowych, płatkach śniadaniowych i śmietance do kawy możemy znaleźć niekiedy glifosat. Zdaniem ekspertów z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, substancja ta wykazuje właściwości kancerogenne. Pieczywo wyprodukowane na bazie mąki pszennej, zawierające ulepszacze może też przyczynić się do wystąpienia stanów zapalnych w naszym organizmie. Poza tym sięgając regularnie po ten produkt, fundujemy sobie nadprogramowe kilogramy i puste kalorie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Warto wspomnieć, że jedzenie pieczywa uzależnia. Nie jest to spowodowane tylko jego walorami smakowych, ale także obecnym w nich glutenie. Podczas procesu trawiennego ta mieszanina białek rozkłada się na egzorfiny, które wpływają na działanie naszego mózgu, wywołując stan euforii.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.