Badacze z Uniwersytetu Nauk Medycznych w Isfahanie postanowili sprawdzić zależność między spożywaniem różnego rodzaju zbóż a przedwczesnym wystąpieniem choroby wieńcowej, czyli niedokrwiennej choroby serca. Przyczyną rozwoju tego schorzenia jest niewystarczające dotlenienie mięśnia sercowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Naukowcy dokonali analizy danych dotyczących sposobu odżywiania 2099 osób zamieszkujących różne irańskie miasta i należących do różnych grup etnicznych. Uczestnicy badania zostali poproszeni o wypełnienie kwestionariuszy, w których udzielili informacji na temat częstotliwości spożywania przez nich rafinowanych i pełnych ziaren. Po zakończeniu badań irańscy naukowcy doszli do wniosku, że regularne sięganie po żywność rafinowaną podnosi ryzyko rozwoju choroby wieńcowej, która w rezultacie może prowadzić do zawału serca i dławicy piersiowej.
Wyniki swojej analizy eksperci przedstawili na konferencji American College of Cardiology Middle East 2022, która odbyła się Dubaju. Jak stwierdził kierownik badań dr Mohammad Amin Khajavi Gaskarei, dieta bogata w biały ryż, białe pieczywo, biały makaron czy inne produkty wyprodukowane na bazie rafinowanych zbóż jest bardzo podobna do jadłospisu opartego na olejach i cukrach. Poza tym zboże poddane procesowi rafinacji prawie wcale nie zawiera błonnika pokarmowego i innych cennych składników odżywczych.
Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), żeby obniżyć ryzyko incydentów kardiologicznych, rafinowane produkty należy zastąpić produktami pełnoziarnistymi. W trosce o swoje zdrowie do codziennej diety powinniśmy włączyć również odpowiednie ilości warzyw, owoców, ryb i roślin strączkowych, a także pamiętać o regularnej aktywności fizycznej. W profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych ogromne znacznie ma także zrezygnowanie ze spożywania tłustych i smażonych potraw, wysokoprzetworzonej żywności, alkoholu i palenia papierosów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.